Connect with us

Dünya

NASA açıkladı, Dev göktaşı dünyayı teğet geçti!

NASA, Big Ben’den daha büyük olan göktaşının geçtiğimiz dakikalarda gezegenimizi teğet geçtiği duyurdu.

Published

on

By

Gezegenimiz Dünya’yı teğet geçen göktaşıyla ilgili Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nden (NASA) açıklama yapıldı. Saatte 50 bin mil hızla ilerleyen göktaşının Dünya’nın 1.804.450 mil yakınından geçtiği belirtiliyor. Söz konusu mesafe evrenin büyüklüğü göz önüne alındığında ‘yakın’ olarak nitelendiriliyor.

Dünya bir kez daha Göktaşı tehdidinden hasar almadan kurtuldu. İngiltere’nin başkenti Londra’nın sembolü olan Big Ben’den daha büyük olan göktaşının geçtiğimiz dakikalarda gezegenimizi teğet geçtiği duyuruldu.

Yapılan açıklamada söz konusu cismin TSİ 13.30’da gezegenimize en yakın konumda olduğu bilgisine yer verildi.

Saatte 50 bin mil hızla ilerleyen göktaşının Dünya’nın 1.804.450 mil yakınından geçtiği belirtiliyor. Söz konusu mesafe evrenin büyüklüğü göz önüne alındığında ‘yakın’ olarak nitelendiriliyor.

Ancak 2021RL3 gezegenimizi tehdit eden tek göktaşı değil. Pek çok uzman Dünya’nın uzaydan gelecek böyle bir tehditte hazır olmadığı uyarısında bulunuyor.

Bir asteroidin Dünya’ya çarpması durumunda olası senaryoları ele alan bilim insanları olası acil durum planlarını masaya yatırdı ve bu cismin durdurulması için neler yapılabileceği üzerine planlar geliştirdi.

Çalışmada görev alan ekip, varsayımsal asteroit etki senaryosuna ‘2021 PDC’ adını verdi. Bu senaryoya göre, gezegenimize 56 milyon kilometre uzaklıkta bulunan asteroit, 6 ay içinde Dünya’ya çarpıyor.

Kaynak: Hürriyet

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar