Connect with us

Dünya

NASA, Dünya’daki mikropları Mars’a taşıdı! Gezegen tehlike altında

ABD’li bir profesör, NASA’nın uzaya giden araç ve görevlilerinin dünyadaki bakteri ve mikropları Marsa’a taşıdığını ve bu nedenle gezegenin tehlike altında olduğunu öne sürdü.

Published

on

Cornell Üniversitesi profesörü Dr. Christopher Manson, NASA’nın Mars’ta bulunan keşif aracı Perseverance ile kızıl gezegene Dünya’dan mikrop taşıdığını iddia etti. Profesör Manson, böyle bir durumun gerçekleşmesi halinde Kızıl Gezegen’in büyük bir tehlike altında olabileceğini belirtti.

Profesöre göre Mars’ta keşfedilebilecek yaşam izlerinin, Dünya’dan Mars’a taşınan mikroplarla bağlantılı olma ihtimali oldukça yüksek.

Her ne kadar uzaya gönderilen bir aracın detaylı dezenfeksiyon sürecinden geçirildiği söylense de Manson, “Bazı organizmalar, en temiz odalarda bile yaşayabilir. Bazı mikropların, radyasyona veya soğuk ortamlara nasıl direnç gösterebildiklerini de biliyoruz” dedi.

Mars’ta ‘ileri kirlenme’ tehlikesi

Manson, mikropların Mars’a taşınmasının ileri kirlenme adı verilen bir durumu tetikleyebileceğini söyledi. Bunun yaşanması durumunda ise büyük sonuçların kaçınılmaz olduğuna dikkat çeken Manson, astronotların sağlığı açısından da tehlikeli bir durum olduğunu sözlerine ekled..

18 Mart 2021 tarihinde Mars’a iniş yapan NASA’nın Perseverance aracı, o zamandan beri Kızıl gezegen üzerinde araştırma yapıyor ve numune topluyor. Bu numunelerin ilk amacı, Mars’ta yaşam izlerinin araştırılması. Ancak Manson’ın ve diğer pek çok bilim insanının fikri, bulunacak muhtemel yaşam izlerinin Dünya’dan Mars’a taşınıp taşınmadığı konusunda dikkatli olunması yönünde.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar