Connect with us

Dünya

Ne Covid partileri ne ekonomi, Boris’in başını tacizci arkadaşı yedi…

İngiltere başbakanı Boris Johnson 48 saatlik kriz sonrasında görevinden istifa etti. Uzun süredir koltuğu sallantıda olan başbakana son darbeyi Muhafazakar Parti’nin Parlamento’daki Grup Yöneticisi Chris Pincher vurdu. Johnson hakkında taciz iddiaları çıkan yol arkadaşını kolladığı için koltuğundan oldu.

Published

on

By

2019 yılından bu yana başbakanlık görevini sürdüren Boris Johnson İngiltere’nin en aykırı başbakanıydı. Kovid döneminde insanları eve kapatıp partisinin kurmaylarıyla katıldığı eğlenceler halkın büyük tepkisini çekmesine rağmen onu koltuğundan etmedi. Hatta Partigate skandalı olarak bilinen bu eğlencelere rağmen yol arkadaşlarının desteği hep arkasındaydı.

Ukrayna – Rusya savaşının başlamasıyla birlikte uluslararası arenada da öne çıkmak için elinden geleni yaptı. Ancak bu çıkışlar İngiltere ekonomisine büyük zarar verdi. İngiliz ekonomisi son 40 yılda görebileceği en yüksek enflasyon rakamları ile rekor kırdı. Buna rağmen Boris’in koltuğu sallanmadı…

Ta ki taciz skandalı yaşanana dek!. Muhafazakar Parti’nin Parlamento’daki Grup Yöneticisi Chris Pincher taciz haberlerinin basına yansıması parti içinde bir anda dengeleri değiştirdi.

Boris Johnson’ın en yakın çalışma arkadaşları Maliye Bakanı Rishi Sunak ve Sağlık Bakanı Sajid Javid bir anda Johnson’a sırtını döndü. Rishi Sunak ve Sağlık Bakanı Sajid Javid istifa etti. Ardından bakan yardımcıları ve özel sekreterler dahil en az 53 hükümet görevlisi istifalarını verdi.

Rishi Sunak halkın hükümetlerinden etik ve dürüst davranmasını bekleme hakkı olduğunu, Sajid Javid ise Başbakan’a olan güvenini kaybettiğini söyleyerek Johnson’u yalnız bıraktı. Başbakan Johnson Chris Pincher hakkında geçmişte çıkan benzer iddialardan haberdar olmasına karşın onu bu göreve getirmekle suçlanıyordu.

Johnson, önce “Haberim yoktu” dedi sonra Pincher hakkında üç sene önce böyle bir suçlamanın kendisine ulaştığını kabul etti…

 

 

Taner Bildik  / Londra

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar