Connect with us

Dünya

Netflix, Rusya’dan tamamen çekilme kararı aldı

Netflix’ten Rusya konusunda yeni bir karar geldi. Bir açıklama yayınlayan şirket, Rusya’daki hizmetini durdurma kararı aldığını duyurdu.

Published

on

By

Daha önce Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu’nun (Roskomnadzor) hazırladığı yeni düzenlemeye karşı çıkarak devlete bağlı kanalları platformda canlı yayınlamayacağını açıklayan Netflix, Rusya pazarından tamamen çekileceğini duyurdu.

Ranini Tv’nin aktardığına göre, geçtiğimiz günlerde Rusya’daki prodüksiyonlarını ve satın alımlarını durdurma kararı da alan Netflix, yaptığı kısa açıklamada “Bugünkü şartları göz önünde bulundurarak Rusya’daki hizmetimizi durdurma kararı aldık” ifadelerini kullandı. Dünya genelinde 222 milyona yakın üyesi olan platformun Rusya’da 1 milyona yakın üyesinin olduğu düşünülüyor.

NE OLMUŞTU?

Netflix, 100 binden fazla abonesi olduğu için, Roskomnadzor kararıyla “Görsel-İşitsel Hizmetler” sınıfına sokuldu. Bu kategoride yer alan dijital platformlar, Rusya devletine bağlı 20 haber, spor, eğlence vb. kanalı canlı yayınlamak zorunda olacak. Düzenlemenin 1 Mart’ta yürürlüğe girmesi beklense de söz konusu düzenleme Rusya-Ukrayna savaşının da etkisiyle ertelendi ve henüz yasalaşmadı.

Dijital yayın platformu Netflix, Variety’ye yaptığı açıklamada düzenleme yürürlüğe girdikten sonra nasıl bir yol izleyeceklerini aktardı. Şirket, Rusya’nın 24 Şubat Perşembe günü başlattığı Ukrayna işgalini kastederek “Mevcut durumlar göz önüne alındığında, bu kanalları hizmetimize ekleme planımız olmadığını söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar