Connect with us

Yaşam

New York Times’tan Türk hamamlarına ağıt: Bir daha asla eskisi gibi olmayacak

Ünlü romancı, pandemiden sonra artık eskisi gibi fiziksel yakınlık kurulamayacağını İstanbul’un hamamlarını tasvir ettiği yazısında anlattı

Published

on

By

Şubat sonunda İstanbul’da 36 saatte 6 hamam gezen Leslie Jamison, ABD’nin ünlü gazetesi The New York Times’a yazdığı yazıda, izlenimlerine yer verdi.

Ünlü roman yazarı, koronavirüsün insan ilişkilerini artık değiştireceğini ve fiziksel yakınlıkların pandeminin izlerini taşıyacağını anlattı.

ABD’de de gittiği Türk hamamlarını toplumun farklı kesimlerinden yabancıları bir araya getiren haz mekanları olarak gören yazarın makalesinde, dünyaca ünlü fotoğrafçı Sabiha Çimen’in fotoğraflarına da yer verildi.

“Yabancıların bedenlerini özlediğimizi söylemem garip mi?” başlıklı yazı, “Tecritten haftalar önce İstanbul’un hamamlarında hızlı bir tur yaptım. Benim için haz konusunda hızlandırılmış bir kurs oldu ve o zamandan beri neyi kaybettiğimizi anlamamı sağladı” diye başlıyor.

Çemberlitaş, Cağaloğlu, Kılıç Ali Paşa, Mihrimah Sultan gibi meşhur hamamları gezen yazar, tanımadığı bir kişi olan natırın kendisini keselemesini, pandemi sırasında tanıdıklarıyla dahi arasına mesafe koymasıyla kıyasladı.

Jamison, hamamların hem fiziksel hem de ruhsal yararlarını anlattığı yazıda Cağaloğlu hamamında yaşadığı deneyim için şu ifadeleri kullandı: “Cağaloğlu’nda her yerden keyif geldi. (…) Türk deneyiminden ziyade, Batı’nın Türk deneyimi fantezisinin mükemmelleştirilmiş hali gibiydi, sanki İngres’in 19. yüzyılda çizdiği tablo gerçek olmuştu.”

Neredeyse tamamen çıplakken, yaşadıkları gerçekleri de yalın bir şekilde birbirine anlatan insanlara ABD’de de sıklıkla rastladığını ifade eden yazar, bunun hamamın doğasında olduğunu işaret edip şu soruları sordu:

“Haz mekanlarını paylaşmak insanları nasıl birbirlerine bağlar? Yabancıların bedenlerinin arasında yaşama yeteneğini kaybedince başka ne kaybetmiş oluruz? Bir kentte yaşamanın özünde yatan hayali hamamlar gösteriyor: Kendinden daha büyük bir şeye bağlı olmak.”

Belki de en az acı ve üzüntü kadar, fiziksel hazzı da tamamen hissetmemiz gerektiğini savunan Leslie Jamison, yazısını şu paragrafla bitiriyor: “Nihayet hamamlara döndüğümüzde rahatlığımız aynı şekilde devam etmeyecek. Virüsün ve bizi içine soktuğu toplu tecridin hatırasını her zaman taşıyacağız. Ama belki de yeniden birleşmenin samimiyeti, tehlike altına girmek yerine, yoksunlukla daha da keskinleşecek ve derinleşen açlıkla birlikte kendimizi bir başkasına eşlik ederken bulacağız.”

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar