Connect with us

Sağlık

Norovirüs nedir? Norovirüsün belirtileri nelerdir, nasıl geçer? 

Bilim Kurulu üyesinden gelen norovirüs uyarısı sonrası veliler daha dikkatli davranmak için araştırmalara başladı. Sınıf içerisinde yayılma olasılığı oldukça hızlı olan norovirüs çeşitli yollarla kolayca bulaşabiliyor. Peki, tam olarak norovirüs nedir, belirtileri nelerdir, nasıl geçer? İşte norovirüs hakkında bilmeniz gerekenler…

Published

on

By

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, okullarda her dönem norovirüs vakalarının ilk başlarda görülebildiğini belirtti. Benzer şikayetler olması nedeniyle velilerin Covid-19 şüphesine kapıldığını aktaran Yavuz, alınması gereken önlemleri sıraladı. İşte norovirüs hakkında bilinmesi gereken her şey…

Norovirüs nedir? Nasıl bulaşır?

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, okulların açılmasıyla görülme sıklığı artan Norovirüs hakkında uyarılarda bulundu.

Norovirüs’ün dünyadaki ishalli hastalıkların en sık nedeni olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Yavuz, bu enfeksiyonun da kolaylıkla salgınlara yol açabileceğini söyleyerek “Norovirüs salgın yapabilir. Çünkü çok kolay bulaşabilir. Covid-19 gibi kapalı ortamlarda, yakın temasta bulaşma riski artar. Hızlı yayılır. Mesela sınıfta bir çocuk kustuğunda o sırada çevreye yayılan partiküllerden bile diğer çocuklara bulaşabilir. Çok çok kolay yayılabilen bir virüs” dedi.

Norovirüs belirtileri neler? Tedavisi nasıl yapılır?

Hekimlerin aslında Norovirüs’e çok alışık olduğunu okullar her açıldığında kalabalık ortamlar olduğu zaman genellikle yaygınlaştığını da söyleyen Prof. Dr. Yavuz, Covid-19 pandemisinden sonra ailelerde artan “Çocuğum Covid-19 mi oldu?” endişeyle ilgili de “Genellikle ishal ve kusma yapar. Ateş çok gördüğümüz bir tablo değildir. Sınıfta 5-10-15 kişi, kısa bir süre içinde hastalanabilir. Buradan da anlarız Norovirüs olduğunu. Evde kalıp sıvı ve elektrolit replasmanı yeterli olur. Başka bir tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Ancak çok kusuyorsa çocuk, ağızdan beslenemiyorsa belki damar yolundan desteklemek gerekebilir. Covid-19’le karıştırılmamalı Norovirüs. Her ne kadar Covid-19 de ishalle seyretse de bazen, genelde solunum yolu semptomları da eşlik eder. Ateş olur. Burun akıntısı, boğaz ağrısı, Norovirüs’te bunları pek görmeyiz. Solunumsal semptomlarla, tat koku kaybı vs. beraber ishal varsa belki Covid-19 yönünde düşünülebilir. Okula yeni başlayan çocukların velileri belki endişeli olabilir ama eski veliler Norovirüs’ü biliyor aslında. Ama geçen yıl çocuklar hiç okula gitmediği için, unutuldu biraz. Bunun için de belki kaygılar fazla. Endişe etmeye gerek yok ama hasta olan çocukların kesinlikle okula gönderilmemesi lazım. Hem Kovid hem de diğer viral enfeksiyonların yayılmasında en kritik nokta bu aslında” diye konuştu.

 

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar