Connect with us

Dünya

Nüfusunun yüzde 71’i çift doz aşılanan ülkede ölümler durdu

Dün en fazla günlük vaka sayısı kaydedilen İzlanda’da Temmuz ayının sonlarından beri hastalıkta tırmanış yaşanıyor. Bununla birlikte nüfusunun yüzde 71’inden fazlası çift doz aşılı olan ülkede 26 Mayıs’tan beri can kaybı meydana gelmiyor.

Published

on

Tüm dünya koronavirüs salgınıyla mücadele ederken uzmanlar da mücadelede en etkili silahın aşı olduğunu vurguluyor. Ancak birçok ülkedeki aşı karşıtlarının sayısının yüksek olması nedeniyle bilim insanlarının önemli dediği yüzdeye ulaşılamıyor.

Tekrar artışa geçen vaka sayıları ise gelecek aylar için korku yaratıyor. Birçok bilim insanı kendi ülkelerindeki yoğun bakımlarda yatan hasta profillerinden yola çıkarak bunun artık aşısızların pandemisi olduğunu belirtiyor.

Dün en yüksek vaka sayısına ulaştı

Salgının başından beri en yüksek günlük vaka sayısı 11 Ağustos’ta 170 olarak kaydedilen İzlanda’da şu anda bin 376 kişide aktif olarak enfeksiyon bulunuyor.

Temmuz ayının sonlarından itibaren vaka sayılarında ciddi bir artış gözlenen İzlanda’da, mevcut vakaların yüzde 2’sinin ciddi hastalığa yakalandığı belirtildi.

26 Mayıs’tan beri koronadan ölen yok

Öte yandan ülkede 26 Mayıs’ta 1 kişinin koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetmesinin ardından herhangi bir can kaybı bildirilmedi.

İzlanda’da bugüne kadar en yüksek günlük can kaybı 9 Kasım’da 3 kişinin hayatını kaybetmesi ile kayıtlara geçti.

Nüfusun yüzde 71’den fazlası çift aşılı

Dünyada en fazla Covid-19 aşısı yapılan ülkeler arasında yer alan İzlanda’da Pfizer-BioNTech, Oxford-AstraZeneca, Moderna ve Johnson & Johnson aşıları uygulanıyor.

Ülkedeki Covid-19 aşı verilerine göre, yaklaşık 343 bin nüfusa sahip İzlanda’da nüfusun yüzde 77.1’inin en az bir doz aşılandığı, yüzde 71.5’inin ise aşının her iki dozunu alarak tamamen aşılandığı belirtildi.

Verilere göre, İzlanda’da Covid-19 aşılamasının başlamasıyla beraber toplamda 477 bin 205 doz aşı uygulandı. Günlük uygulanan aşı dozu ortalamasın ise 2 bin 515 olduğu belirtildi.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar