Connect with us

Gündem

Barış Pehlivan: “Hapse giren adamı hapisle korkutamazsınız”

Libya’da şehit olan MİT görevlisinin cenaze haberi nedeniyle, OdaTv Haber Müdürü Barış Terkoğlu ve muhabir Hülya Kılınç’ın ardından Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan da “MİT Kanununda düzenlenen istihbari faaliyetlerle ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etmek” suçundan tutuklandı.

Published

on

By

Libya’da şehit olan MİT görevlisi haberi nedeniyle tutuklanan OdaTv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ifadesinde, “9 yıl önce sadece gazetecilik yaptığım için tutuklandıysam, şu anda da gazetecilik yaptığım için karşınızdayım. Hapse giren adamı hapisle korkutamazsınız, gireceğim ve orada da gazetecilik yapacağım. Çıkacağım çıkınca da gazetecilik yapacağım” dedi.

Barış Pehlivan, tutuklama kararı verilmeden önce yaptığı savunmada “dejavu” yaşadığını belirtti. 9 yıl önce de OdaTv davasının ikinci dalgası nedeniyle Adliye’de toplandıklarını anımsatan Pehlivan, şunları söyledi:

“Bundan 9 yıl önce sadece gazetecilik yaptığım için tutuklandıysam, şu anda da gazetecilik yaptığım için karşınızdayım.

Sayenizde bugün bir kutlama yaptık. Bugün Fetullahçı gladyonun yıkımının en önemli yıl dönümünden birisini kutladık. Bundan 9 yıl kadar önce buradaki avukatlarla birlikte bu adliyede toplanmıştık. Çünkü OdaTV davasının ikinci dalgası yapılmıştı. Hakim savcı koltuklarında oturan teröristleri yıkmak için biz haber yapmıştık.  Benim için bu anlamda bu durum bir dejavudur.

Bundan 9 yıl önce sadece gazetecilik yaptığım için tutuklandıysam, şu anda da gazetecilik yaptığım için karşınızdayım.

OdaTV ve ben hiçbir MİT mensubunun ve ailesinin kimliğini yaptığı görev hakkındaki bir belgeyi, hakkındaki Türk istihbaratına zarar verecek bir bilgiyi sayfasına taşımamışızdır.

Aksine suçlandığımız maddenin tam tersini yapmış ve MİT mensubumuzu da şehidimizin ailesini de koruma iç güdüsüyle birçok bölüme oto sansür uygulanmıştır.

Şu anda burada sanık sandalyesinde bir metastaz yaşıyoruz.  27 yaşında tutuklanan bir gazeteciydim. 19 ay Silivri Cezaevinde tutuklu kaldım. 16 yıldır gazetecilik yapıyorum. Hapse giren adamı hapisle korkutamazsınız, gireceğim ve orada da gazetecilik yapacağım.  Çıkacağım ve çıkınca da gazetecilik yapacağım. Türkiye gazetecilik tarihi bunun gibi örneklerle doludur.”

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar