Connect with us

Dünya

Ölen sevdiklerinizle sanal dünyada konuşabileceksiniz

Çekya merkezli bir şirket, sonsuza kadar ‘yaşamayı’ ve ölen kişilerle konuşmayı sağlayabilecek sanal bir evren kurdu.

Published

on

İnsanlığın ölümsüzlük arayışı sanal dünyada da devam ediyor. Çekya merkezli bir şirket, sonsuza kadar ‘yaşamanızı’ ve ölen yakınlarınızla konuşmanızı sağlayabilecek sanal bir evren oluşturduğunu duyurdu. Ölen akraba ve arkadaşlarınızla konuşabileceğiniz, avatarlar aracılığıyla sonsuza dek var olabileceğiniz bir sanal evren kuruldu.

Teknolojik gelişmeler ışığında tüm dünyanın dijital ortamlara yöneldiğini bilinen bir gerçek. ‘Metaverse’ kavramının ortaya çıkmasıyla birlikte de bu durum daha da ileri taşındı ve insanların gelecekte gerçek dünyadan ziyade belli giyilebilir teknolojiler yardımıyla sanal dünyalarda zaman geçireceği belirtilmeye başlandı.

Bunun yanı sıra sanal dünyaların ilerleyen zamanlarda ölümden sonra yaşamaya devam etmeye olanak tanımak gibi çok daha farklı kullanımlarının olabileceği iddia ediliyor.

Somnium Space adlı VR oyun şirketi Facebook’un Meta’sına benzer yeni bir metaverse ortaya çıkardı. Ancak bu yeni girişim, ölen akrabalarınız ve yakınlarınızla buluşmanızı sağlamayı hedefliyor. Bu tam olarak bir dünya değil ve her iki taraf da ‘şahsen’ orada olmayacak. Ancak en azından sizin ve sevdiklerinizin sonsuza dek yaşayabileceği bir evren söz konusu. En azından kâğıt üzerinde. Elbette bunun iyi bir fikir olup olmadığı hâlâ çok tartışmalı.

HAREKETLERİ VE KONUŞMALARI KAYDEDİYOR

Somnium Space’in “Live Forever” (Sonsuza Dek Yaşa) adlı girişimi yılda yaklaşık 50 dolarlık bir abonelik ücretine sahip.
Artırılmış gerçeklik teknolojisiyle kişilerin vücut dilleri, hareketleri, konuşmaları ve diğer karakter özelliklerini kaydeden şirket, bu verileri Somnium sunucularında saklamayı hedefliyor. Uygulamaya üye olan kullanıcıların ölmesi durumunda, kişinin yakınları ölen kişiyi mümkün olan en iyi şekilde taklit eden yeni ve bir yapay zekâ tarafından yönetilen temsilleriyle iletişim kurabilecek.

Şirketin kurucusu Artur Sychov, VICE’a yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:
“Eğer ölürsem insanlar gelip benim sesim ve hareketlerimi kullanan avatarımla sohbet edebilirler. Belki de ilk on dakika içinde bunun bir yapay zekâ olduğunu anlayamazsınız. Amacımız da bu.”

ÖLÜMSÜZLÜK ARAYIŞIMIZ SÜRÜYOR

Gelişen teknolojiler nedeniyle ölümden sonra bilinç aktarımı, taklit sanal avatarların oluşturulması gibi konular son yıllarda oldukça gündemde. Zaten ‘ölümsüzlük’, insanlığın tarihi boyunca araştırdığı ve ulaşmaya çalıştığı bir konu. Geçtiğimiz aylarda dünyanın en zengin insanı Elon Musk, sonsuza kadar yaşamanın pek iyi sonuçlar doğurmayacağını açıklamıştı. Bunun yanı sıra Amazon’un kurucus Jeff Bezos da bu konu hakkında yatırımlar yapmıştı.

METAVERSE NEDİR?

“Meta-evren”in kısaltması olan metaverse, gerçek ve sanalın bir bilim kurgu vizyonunda birleştiği ve insanların farklı cihazlar arasında hareket etmesine ve sanal bir ortamda iletişim kurmasına izin verdiği dijital bir dünya. Pratik anlamda, artırılmış ve sanal gerçeklik ürün ve hizmetlerini ifade ediyor.

Terim; insan topluluğunun avatarlar biçiminde etkileşime girebileceği, fiziksel gerçekliğe paralel bir siber uzayı belirtiyor. Konsept, yazar Neal Stephenson tarafından 1992 bilim kurgu romanı “Snow Crash”de ortaya atılmış. Paylaşılan çevrimiçi alan da fiziksel, artırılmış ve sanal gerçekliğin birleştirilmesini ifade eder.

Bazı video oyunu toplulukları, Roblox (çocuklar ve gençler tarafından yaratılan sayısız oyunu içeren bir platform) veya Fortnite gibi, meta-evrenlerin tohumlarını zaten yarattılar. Hatta nisan ayında Fortnite’ta avatar olarak karşımıza çıkan rapçi Travis Scott’ın verdiği beş sanal konseri 12 milyondan fazla oyuncu takip etti.

 

 

 

HABER: GZT

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar