Connect with us

İngiltere

Oxford Üniversitesi’nin ‘kokteyl aşı’ deneyinin sonuçları açıklandı

Oxford Üniversitesi’nin yaptığı ‘kokteyl aşı’ uygulamasının sonuçları açıklandı. Araştırma sonuçlarına göre karışık aşıda yan etkiye daha sık rastlandığı ifade edildi.

Published

on

By

Oxford Üniversitesi’nin öncülüğünde yürütülen kokteyl aşı uygulaması çalışmasında, ilk ve ikinci dozu farklı aşılardan olan grupta, her iki dozu da aynı aşıdan olan gruba göre daha sık yan etki görüldüğü belirtildi.

Kokteyl doz aşı kombinasyonlarını araştıran çalışmanın denemelerinde, ilk doz Oxford/AstraZeneca ve ikinci doz Pfizer/BioNTech aşı kombinasyonları denendi.

Denemelerde, bazılarının altta yatan rahatsızlıkları bulunan 50 yaş ve üstü 800’den fazla katılımcı bulunuyor. İlk verilerin, birinci ve dozlarını 4 haftalık arayla alan 463 kişilik katılımcı grubundan elde edildiği ve katılımcıların, ikinci dozdan sonraki 7 gün içinde semptomların görüldüğü ifade edildi.

Genel olarak her iki kokteyl doz programında da daha sık yan etki raporlandığı açıklandı. Oxford/AstraZeneca aşısından sonra Pfizer/BioNTech aşısı olanların yüzde 34’ü ve önce BionTech sonra AstraZeneca aşısı olanların da yüzde 41’i yüksek ateş bildirdi.

Çalışmanın baş araştırmacısı Profesör Matthew Snape, “Bunlar aşılardan beklediğimiz türden reaksiyonlar ve bu reaksiyonlar standart aşı programlarında gördüğünüzle hemen hemen aynı türde. Ancak daha sık meydana geliyorlar” dedi.

Çalışmanın, bağışıklık yanıtı oluşturmadaki etkinliğe ilişkin verilerin önümüzdeki haftalarda yayınlanması bekleniyor.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar