Connect with us

Yazar

Pandeminin eğitime ,çocuklara ve evliliklere etkisi

Published

on

By

Tüm Dünyayı uzun süredir etkisi altına alan ve hepimizin hayatına kısıtlamalar, korkular, kaygılar yaşatan pandeminin zorlayıcı etkileri maalesef hala devam ediyor.

Matematik ve Ekonomi öğretmeni olarak özellikle çocukları pandemi şartlarından nasıl etkilendiğini en yakından görenlerden biriyim. Okula heyecanla başlayan çocuklarda ilk gözlemlediğim şey dikkat dağınıklığı oldu. Bu yazımda bunun nedenlerini, çözümlerini ve evliklere etkisini ele alacağım.

21’nci yüzyılda çocukların bilgisayar karşısında vakit geçirmekten hoşlandıkları bilinen bir gerçekti. Ancak arada bir de olsa istediği zaman dışarı çıkıp spor yapmanın, koşmanın, temiz hava almanın, sosyalleşmenin çocuklara muazzam etkisi oluyordu. Pandemi süresince bu özgürlükleri sınırlandı, evde aileleriyle dar alanda çok daha fazla zaman geçirmeye başladılar.

Anne babalar işte, çocuklar okuldayken birden bire 24 saat aynı evde vakit geçirilmeye başlanınca, çocuklar ve ebeveynlerin kişisel alanları yok olacak kadar azaldı. 1 -2 gün değil 3 aylık kapanma (lockdown) sürecinde aileler dar alanda devamlı yaşamaya başladılar. Bunun doğal sonucu olarak birbirlerinin işlerine karışmaya başlayınca, çocuklarda denge bozukluğu ebeveynlerde de tartışmalar başladı. Normalde konusu olmayacak sorunlar üzerinden büyük tartışmalar çıktı.

Pandemi stresine birde ebeveynlerin tartışma stresi eklendiğinde çocuklarda kaygılar ve buna bağlı olarak konstantrasyon eksiklikleri başlıyor. Ben öğrencilerimdeki değişikliklerden hangi aile hangi gün hangi durumda çok net görebiliyordum. Değişiklik farkettiğim öğrencilerime o günkü derslerimde ekstra ilgi ve alaka göstererek daha az etkilenmelerini sağlamak için elimden geleni yaptım.

Zorlayıcı süreçler insan hayatında her zaman olur ama şüphesiz pandemi hepsinden daha zorlayıcı oldu. Tıpkı çocuklar gibi yetişkinlerde normal hayatlarındaki sınırlılıklar, sosyalleşememe, kendileri veya sevdiklerini kaybetme korkusu ve gelecek kaygısı gibi zorlayıcı etkiler, çiftleri hiç tartışmayacakları konularda bile tartışır duruma getirdi. Bunun doğal sonucu olarak, aile içi şiddet ve boşanma rakamları dünya çapında maalesef benzer oranlarda arttı.

İngiltere’nin insan hakları raporuna göre İngiliz polisi, Mart 2020 – Haziran 2020 döneminde 259,324 aile içi şiddetle ilgili şikayet aldı. Aile içi şiddetin en yüksek oranının ise Mart-Nisan 2020 döneminde yaşandığı söylendi. Nisan, Mayıs ve Haziran 2020 aylarında yüzde 20 olan aile içi şiddet içeren olaylar pandemiden önce ve sonra 3 ay yüzde 65 oranında arttığı bildirildi.  Aynı şekilde boşanmalarda da ciddi artışlar oldu.

Buradan özellikle ebeveynlere sesleniyorum, uzun süren bu zorlu sürecin doğal sonucu olarak normalde hiç tartışmayacağınız konular için tartıştığınızı hiç bir zaman unutmayın. Bu zorlu sürecin sizleri birbirinizden koparmasına ve evlatlarınızın geleceğini olumsuz etkilemesine müsaade etmeyin. Hiç merak etmeyin bu günler geçecek, bizler eğitimciler olarak çocukların bu dönemi kalıcı hasar oluşmadan atlatması için elimizden geleni yapıyoruz. Hepimizi el ele verdiğimizde aşamayacağımız sorun olamaz.

Çocuklar yetişkinlerin duygularından çok etkileniyor, yetişkinlerin sakin ve anlayışı olması çocukları olumlu etkiliyor, derslerine daha iyi konstantre oluyorlar. Eğer evde tartışma, stres ve kaygı varsa, çocuğunuza özel derste aldırsanız eğitimde istenen seviyelere ulaşamazlar. Çocuklar aşırı hassas olduklarından bir kelime yada bir hareket psikolojilerini etkileyebiliyor.

Bu arada “First Step After Corona” projesiyle ilgileniyorum. Amacım pandemi sürecinden etkilenen çocuklara, ailelere yardımcı olmak. Din, ırk, milliyet gözetmeden dünya çapında pozitif bir sinerji yaratmak, özellikle çocuklara yardım etmek bir eğitimci olarak beni çok mutlu eder.

Bizi bir araya getirecek sevgi ve eğitim bu zor günler için var. Pandeminin stresli şartlarına yenilip birbirimizi ötekileştirmek yerine birbirimize daha anlayışlı davranırsak, bu zor günlerden hep birlikte güçlenerek çıkarız.

En içten sevgi ve saygılarımla,

Gökhan Er

Matematik ve ekonomi öğretmeni

http://www.cmacourse.co.uk/optin1622214865055

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar