Connect with us

Yazar

Parayı veren ‘Lord’ oluyor!

Published

on

By

Milyarder Peter Cruddas Lord olarak atandıktan sonra Muhafazakar Parti’ye şimdiye kadarki en büyük nakit bağışını yaptı.

Başbakan Johnson , Tory eski parti saymanı Peter Cruddas’ı Lord olarak atamasından heman sona Cruddas’ın  partiye 500 bin pound bağış yapması eleştirilere neden oldu.

Şu anda Lord’lar Kamarası’nda, 800 Lord var. Milletvekili sayısından fazla… Partiye yakın zenginler Lord olduktan sonra ömür boyu yasaların onaylanması için oy veriyor. Bazı Lord’lar ünvanlarını çocuklarına devredebiliyor. Lodrd’lar çıkarlarına karşı gelen yasaları engelleyebiliyor.

Sunday Times’ın kaleme aldığı  Zenginler Listesine göre, Peter Cruddas ve karısının serveti 1.3 milyar sterlin değerinde.

İngiltere’deki 2012  genel seçimlerinde Muhafazakar Parti’nin seçim yarışında, yasalara göre sınır konulan miktardan çok daha fazla para harcadığı iddia edilmişti. Lord Cruddas seçimlerde saymandı ve Boris Johnson’a destek olurken fazladan para harcadığı iddia edildi. Seçim Komisyonu 2012’de herhangi bir kuralın çiğnendiğine dair ‘kanıt’ bulunmadığını tespit etti.

Daha önce yapılan 4 bağış çok tartışıldı.

Boris Johnson, Londra Valisi olduğu dönemde eski bir Rus bakanın eşi Lubov Chernukhin onunla tenis maçı yapması karşılığında Muhafazakarlara yaptığı 160 bin sterlinlik bağışı inkar etmeyip BBC’de çıktığı röportajda kendini savunmuştu. Lubov bir yemekte Savuma Bakanı’nın yanına oturmak için 50 bin sterlin verdi. Lubov, son üç başbakanla zaman geçirmek için Muhafazakarlara toplam 1,7 milyon sterlin verdi.

Grenfell binasında çıkan yangında 72 kişi ölmüştü. Araştırmalar  sonrasında binanın dış cephesinde kullanılan malzemenin yangına karşı dayanıklı olması gerekirken daha ucuz ve dayanıksız bir malzeme kullanıldığı tespit edildi. Dış cepheyi yapan firma, Muhafazakar partiye 2.5 milyon sterlin bağış yaptığı ve Boris Johnson’a 50 bin sterlin verildiği haberler basında çıktı. Linkleri altta paylaştım.

Boris Johnson Karayip adasındaki tatili 21 bin serlin tuttu. Bu parayı bağış alarak gittiği konusunda yapılan araştırmalar sonucu suçu bulunmadı.

Başbakan olan kişi ‘10 Downing Street’ de yaşar. İsterse 30 bin sterlin harcayıp kendi istediği tarzda dekor değişikliği yapabilir. Boris Johnson ve yeni evlendiği eşi dekorasyon için 200 bin sterlin harcadı. Tek bir rulosu 800 sterlin (10 bin lira) olan duvar kağıdı aldığı ortaya çıktı. Parayı kendileri ödemediği biliniyor ve 170 bin sterlinlik farkı kimin ödediği konusunda araştırmalar sürüyor.

Araştırmalar parti içinde yapıldığı için soncunda bir şey değişmiyor. Sağlık bakanı Covid dönemi 10 MİLYAR Sterlin’lik ihaleyi arkadaşlarına ve parti yandaşlarına dağıttığı konusunda mahkeme kararı ile suçlu bulundu ama hala Sağlık bakanı olarak işine devam ediyor.

Mete Murat Metin
İmmigration Advisor (Vize Danışmanı)

https://www.thetimes.co.uk/article/builders-grenfell-cladding-give-tories-2-5m-5c9gwvhrb

https://www.bbc.co.uk/news/uk-54228079

https://www.newstatesman.com/politics/uk/2021/03/corruption-britain-has-reached-new-heights-under-boris-johnson-s-government

 

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar