Connect with us

Yazar

Paskalya nedir? Neden ve ne zaman kutlanır?

Published

on

By

Hristiyanlar için Noel’den sonraki en önemli dini günlerden biri olan Paskalya (Easter) bayramı önümüzdeki günlerde kutlanacak. Bizlerde İngiltere’de yaşadığımız için, bu bayramı tatil olması ve bol çikolatalı ve renkli eğlencelerle olması nedeniyle dört gözle bekliyoruz.

PASKALYA NEDİR, NEDEN VE NE ZAMAN KUTLANIR?

Paskalya, Hristiyanların kutladığı en eski ve en önemli bayramdır ve İsa’nın çarmıha gerildikten sonraki 3.günde dirilişi kutlanmaktadır.

Paskalya her yıl değişik günlere denk gelmekle birlikte, Mart sonundan Nisan sonuna kadar olan dönemde kutlanmaktadır. 22 Mart ile 25 Nisan tarihleri arasındaki günlerde, ayın dolunay devresinden sonraki ilk pazar günü kutlanmaktadır.

Paskalya, büyük perhizle geçen beş haftalık bir hazırlık dönemi ile başlar ve Paskalya Günü’nde yani Paskalya Pazar’ında (Easter Sunday) sona erer.

Ayrıca “Good Friday” “Tanrı’nın Cuması” olarak bilinen Paskalya’dan önceki cuma günü de çoğu Hristiyan ülkede tatildir ve Hz İsa’nın çarmıha gerildiği gün olduğuna inanılmaktadır.
Bu yıl ‘Good Friday’ 2 Nisan’a, ‘Easter Sunday’de 4 Nisan’a denk gelmektedir.

PASKALYA KUTLAMALARI

Paskalya’da hemen hemen tüm Hıristiyanlar, kiliselerde yapılan dini kutlamalara katılırlar. Bunun yanısıra evlerde de özel Paskalya çörekleri yapılıp, mumlar yakılır, dualar okunur. Ayrıca yumurta boyama, yumurta ya da civciv, tavşan şeklindeki çikolataların hediye edilmesi, yumurta avlama oyunlarının oynanması da Paskalya geleneklerindendir.

Ben Londra’ya ilk geldiğim yıllarda neden tavşan, civciv ve yumurta Paskalyanın simgeleri, ve de neden yumurtalar boyanıyor diye merak etmiştim ve birazcık araştırıp öğrendim. Paskalya bayramının simgeleri olan bu tavşan, civciv ve yumurta, bereketin sembolü olarak kabul edilmekteymiş. Tavşan, doğurganlığı; yumurta yeniden yaşamı ifade ediyormuş.

Yumurtaların boyanmasına dair ise bir çok değişik hikaye var.

Bunlardan bir tanesi şöyle;
Bir kadın İsa’nın dirilişi haberine inanmaz ve şöyle der: “Şu ellerimde tuttuğum yumurtalar birden bire kırmızı olursa, o zaman İsa da dirilmiştir.” Ve o an aniden yumurtalar kırmızıya dönüşür ve kadın hayretler içinde kalır.

Bir diğer hikayede şöyle;
Bir inanışa göre, İsa çarmıha gerildiğinde yaralarından kanı akar, yere düşen bir damla oradaki yumurtayı kırmızıya boyar. Annesi Meryem dua ederek ve ağlayarak yanında durmaktadır. Meryem’in gözyaşları bu kırmızı yumurtaya damlayarak ince desenler oluşturur. Bunu diğer yumurtalar izler. Meryem bütün yumurtaları bir mendile toplayarak, oğlunun cenazesi için izin almak üzere Pontius Pilate’e doğru yola çıkar. Yol boyunca rastladığı her çocuğa barış içinde bir yaşam sürmelerini öğütleyerek bir yumurta verir.
Böylece bir gelenek başlamış olur.
O günden beri dünyanın her yerinde insanlar Paskalya zamanı yumurtaları süsleyerek sevgi ve barış simgesi olarak birbirlerine verirler.

Biliyorum Paskalya bizim dinimizde yok ama yaşadığımız ülke İngilterenin önemli bir geleneği olan bu bayramda, özellikle çocukların çok sevdiği bu yumurta boyama işi için şimdiden malzemelerinizi hazırlayın. Pandemi sürecinde olsa bile tavşan, civciv, yumurta şeklindeki çikolatalarınızı alın ve hatta yumurta avı için yumurtalarınızı saklayacak yerler arayın. Bu sıkıntılı ve kısıtlı günlerimizde evlerimizde renkli bir kaç günün tadını çıkarın.

Güzel bir Paskalya diliyorum inanan herkese.

İlkgül Karaca

 

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar