Connect with us

Dünya

Pfizer, sigara bırakma ilacını piyasadan topluyor: Kanser riski var

Son dönemde BioNTech ile geliştirdiği koronavirüsü aşısıyla gündemden düşmeyen Pfizer, bir süredir satışta olan ‘sigara bırakma ilacı’ Chantix’in toplama kararı aldı.
 

Published

on

By

Şirket, haplarda kansere sebebiyet veren nitrosamin maddesinin  yüksek oranda olduğunu duyurarak bütün Chantix paketlerini toplamaya başladı. Pfizer, bu ilacın hastalara hemen bir zararı olmayacağını öne sürerken uzun vadeli kullanımlarda kansere sebebiyet verilebileceğinin de altını çizdi.

FDA hastaların başka ilaçlara yönelmelerini istedi

0.5 miligram ve 1 miligramlık tabletleri çağıran Pfizer’ın ilacı ile ilgili ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), “Uzun süreli kullanımı insanlarda kanser riskini artırabilir. Fakat bu ilacı alanlarda hemen bir risk yok” açıklamasını yaptı.

FDA, hastaların doktorlarıyla görüşmelerini ve bu ilaç yerine başka bir ilaca yönelmelerini istedi.

Haziran ayında kısmen toplatılmıştı

Pfizer Haziran ayında bu ilacın dağıtımını durdurmuş ve daha sonra ilaçların bir kısmını toplamıştı. Pfizer o dönemde test sonuçlarını beklediklerini duyurmuştu.

2006 yılında FDA tarafından onaylanan ilaç 18 ve yaşın üzerindeki yetişkinlere reçeteyle satılıyor. Sigara bırakmak isteyenler bu ilacı 12 ile 24 hafta kullanıyordu.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar