Connect with us

Sağlık

Plasebo nedir? Plasebo aşı etkisi ne demek, neden yapılır?

Plasebo kelimesi Bilim Kurulu toplantılarında yapılan açıklamalarla gündeme gelmektedir. Plasebo aşı kelimesi birçok insanın araştırdığı konular arasında yer almaktadır. Plasebo gerçek olmayan her şey anlamına gelmektedir. Plasebo aşı hakkında bilgiler merak ediliyor. Peki ama plasebo ne demek?

Published

on

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamalarla plasebo aşı kavramı gündeme geldi. Birçok insan plasebo aşı kavramını merak ediyor. Plasebo aşı genellikle sağlığı etkileyecek aktif bir madde içermeyen tedavi şeklidir. Peki ama plasebo ne anlama geliyor?

Plasebo ne demek?

Plasebo, Latince kökenli bir kelime. ‘Hoşnut etmek’ anlamına gelen plasebo, etkisiz bir ilacın telkine dayalı bir etki ortaya çıkartması hali olarak tanımlanabilir. Yani vücuda ağız, burun ya da enjeksiyon yolu ile verilebilen bu ilaç, fiziksel anlamda tedaviye yönelik bir güce sahip değil.

Plasebo aşı nedir?

Plasebo, “gerçek” bir tıbbi tedavi gibi görünen ama gerçek olmayan her şeydir. Hap, iğne veya başka bir tür “sahte” tedavi olabilir. Tüm plaseboların ortak noktası, sağlığı etkileyecek aktif bir madde içermemesidir.

Bazen bir kişi bir plaseboya tepki verebilir. Yanıt olumlu veya olumsuz olabilir. Örneğin kişinin semptomları iyileşebilir. Veya kişi tedavinin yan etkileri gibi görünen şeylere sahip olabilir. Bu tepkiler “plasebo etkisi” olarak bilinir.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar