Connect with us

Sağlık

Plastikteki zararlı kimyasallarla doğum sonrası depresyon arasındaki ilişki

ABD’de bilim insanları, ftalat ve bisfenol gibi endokrin bozucu kimyasalların doğum sonrası depresyona yol açabileceğini belirtti

Published

on

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre, çocuk sahibi her 5 kadından biri doğum sonrası depresyondan mustarip. Bu rahatsızlığın nedeni tam olarak anlaşılamasa da hamilelikteki hormonal değişikliklerin önemli bir faktör olduğu tespit edilmişti.

Plastiklerde ve kişisel bakım ürünlerinde bulunan ftalat ve bisfenol gibi zararlı kimyasallarınsa cinsiyet hormonlarını etkilediği biliniyor.

Bilim insanları araştırma için 139 hamile bireyin bisfenol, ftalat ve cinsiyet hormonları seviyesi ölçtü. Bunun ardından katılımcılar, doğum yaptıktan 4 ay sonra Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği’yle test edildi.

Bulgular, ftalat seviyesi yüksek kişilerde doğum sonrası depresyon ihtimalinin arttığını gösterdi.

Ayrıca yüksek seviyede endokrin bozucu kimyasallara sahip kişilerde progesteron hormonunun az olduğu keşfedildi. Yumurtalıkların salgıladığı söz konusu hormon adet döngüsünde, hamileliğin erken dönemlerinde ve duygu durumunu uygun şekilde düzenlemede önemli rol oynuyor.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar