Connect with us

Dünya

Politikacılar, kaçakçılar, işkenceciler: İsviçre’deki 30 bin gizli hesap sızdı

Yasadışı yollarla elde edilmiş yaklaşık 100 milyar İsviçre Frangı’nın (109 milyar dolar) İsviçre bankası Credit Suisse’de tutulduğu hesaplara dair veriler sızdırıldı.

Published

on

Dünya çapından 30 bin müşteriye ait hesapların sahipleri arasında, yolsuz politikacılar, insan ve uyuşturucu kaçakçıları, işkence suçluları, rüşvetten hüküm giymiş isimler bulunuyor.

Öne çıkan isimler ise Ürdün Kralı II. Abdullah, Mısır’ın devrik lideri Hüsnü Mübarek’in oğulları, Venezuelalı yetkililer, İtalyan mafyası Ndrangheta’ya yakın Antonio Velardo, Ukrayna’nın eski başbakanı Pavlo Lazarenko.

Sızıntı, İsviçre’ninen tanınmış bankalarından biri olan Credit Suisse’in müşterilerinin getirdiği paranın kaynağını yeterince araştırmamakla itham edildiği bir dönemde gerçekleşti.

Bankanın bir çalışanı olduğu düşünülen bir muhbir, verileri Alman gazetesi Süddeutsche Zeitung’a sızdırdı. Veriler, Organize Suç ve Yolsuzluk Raporlama Projesi (OCCRP) üzerinden dünyanın farklı noktalarındaki 48 haber kuruluşuyla paylaşıldı.

Hesapların bazılarının açılış tarihi 1940’lı yıllara giderken, üçte ikisinin 2000’den sonra açıldığı belirtildi. The Guardian’a göre bu hesapların birçoğu geçtiğimiz 10 yıl içinde kullanılıyordu ve bazıları da hâlâ açık.

Credit Suisse ise kendisini, söz konusu hesapların birçoğunun açıldığı dönemde mali yasaların ve beklentilerin bugünkünden farklı olduğunu belirterek savunmaya çalıştı.

Duvar

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar