Connect with us

Dünya

Prens Charles’ın vakfına açılan soruşturmada yeni iddia: “Kara para aklayan Rus bankerden bağış alındı”

Prens Charles, daha önce kara para aklamaktan suçlu bulunan Rus iş insanının, kendisine ait hayır kurumlarına yarım milyon sterlin (yaklaşık 6 milyon TL) bağışlamaya çalıştığının ortaya çıkmasıyla yeni bir bağış skandalının ortasında kaldı.

Published

on

Prens Charles, Prens Vakfı’na (Prince’s Foundation) 535 bin sterlin (yaklaşık 6 milyon TL) bağışlamasının ve pandemi karantinaları sona erince tahtın varisiyle yüz yüze görüşmeyi teklif etmesinin ardından 51 yaşındaki bankacı Dmitry Leus’a geçen yıl yapmacık bir teşekkür mektubu yazmıştı.

Fakat vakfın etik kurulu, Leus’un anavatanı Rusya’da kara para aklamaktan hüküm giydiğini öğrenince, daha sonra bu mahkumiyet kararı bozulmuş olsa da parayı kabul edemeyeceklerine karar vermişti.

Ancak kurul, 6 haneli bağışı iade etmek yerine başka bir vakfa yönlendirilmiş gibi görünüyor. The Sunday Times’ın haberine göre Prens Vakfı’nın Genel Müdür Yardımcısı Chris Martin, Leus’a bağışının Prens Charles’ın diğer bir hayırı kurumu Çocuklar ve Sanat’a (Children & the Arts) devredildiğini söyledi.

Bu vakıfsa parayı aldığını reddederken, aslında tasfiye sürecinde olduğunu açıkladı.

Gün yüzüne çıkan bilgiler, tahtın varisinin en güvenilir yardımcısı Michael Fawcett’ın istifa etmek zorunda kalmasından bir hafta sonra geldi. Fawcett’in, Prens Charles’ın hayır kurumlarına 1,5 milyon sterlin (yaklaşık 2 milyar TL) bağışta bulunan bir Suudi milyarderin Britanya İmparatorluk Nişanı almasını sağladığı iddia edilmişti.

The Sunday Times’a göre Leus, bir aracının kendisine bir İskoç şatosunda Prens Charles’la özel bir görüşme yapacağına dair söz vermesinin ardından bağışta bulundu.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar