Connect with us

Gündem

Prens Harry ve Meghan Markle’ın yeni doğan kızlarına ırkçı yorum

Prens Harry ve Meghan Markle’ın 4 Haziran’da dünyaya gelen kızları Lilibet “Lili” Diana’nın adıyla ilgili, The Telegraph muhabiri ve bir avukatın ırkçı yorumları tepki çekti.

Published

on

Prens Harry ve Meghan Markle çifti, 4 Haziran’da, ABD’de Santa Barbara Cottage Hastanesi’nde dünyaya gelen kızlarına Lilibet “Lili” Diana adını verdi.

Lilibet, bebeğin büyük büyükannesi Kraliçe Elizabeth’in aile arasındaki lakabı, Diana ise 1997 yılında hayatını kaybeden büyükannesi Prenses Diana’ya bir saygı niteliğindeydi.

“Georgina Floydina koysalardı”

Independent’in haberine göre, İngiltere merkezli bir hukuk şirketinin kurucusu olan avukat Joanna Toch, The Telegraph gazetesi muhabiri Julie Burchill’in isim seçimiyle ilgili Twitter’da attığı bir mesaja yanıt verdi. Burchill “Fırsatı nasıl da kaçırdılar. Georgina Floydina adını verebilirlerdi” diye yazdı.

Bu tweet, 46 yaşındaki siyah vatandaş George Floyd’un Mayıs 2020’de polis tarafından öldürülmesine bir gönderme içeriyordu. Olay, dünya çapında ırkçılık karşıtı protestoların başlamasına neden olmuştu.

Avukat Toch da mesaja, “Hayır Doria. Siyahların hayatı önemli değildir” yazdı. Bu tweet, Meghan Markle’ın annesi Doria Ragland’a ve Siyahların Hayatı Önemlidir (Black Lives Matter) hareketine bir göndermeydi. Bebeğe Doria adı verilmeyişiyle dalga geçmeyi amaçlarken ırkçı yoruma dönüşen tweet, sosyal medya kullanıcılarından tepki çekti.

Özür diledi

Gazeteci Burchill’in Twitter hesabı silinse de, ırkçı yorum Huffington Post tarafından ekran görüntüsüyle yayınlandı. Bunun üzerine avukat Toch, özür dileyerek, “Yorumumdan dolayı çok üzgünüm. Espri yapmak istemiştim. Profesyonel çalışma hayatımda her zaman ırkçılık karşıtı oldum. Ben bir yargıcım ve renkli çocuklarım var. Çok özür dilerim” ifadesini kullandı.

Olayın ardından Toch’ın Twitter hesabı da silindi. Kurucusu olduğu hukuk şirketinden yapılan açıklamada, Toch’ın görevinden uzaklaştırıldığı belirtildi.

Lilibet Diana’nın doğumundan sonra 36 yaşındaki Harry ve 39 yaşındaki Meghan, yaptıkları açıklamada, “Lili, adını, aile arasında lakabı Lilibet olan büyük büyükannesi Kraliçe’den almıştır” dedi. Lilibet, aynı zamanda ikinci adını da 1997 yılında 36 yaşındayken Paris’te geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybeden büyükannesi Prenses Diana’dan aldı.

Verilen isimle Markle’ın annesi de sevindirildi

Bu isim aynı zamanda Meghan’ın annesi Doria’ya da bir gönderme içeriyor. İngiliz basınında, annesinin, Meghan’ı küçükken ‘çiçek’ diye çağırdığı belirtildi. Lili isminde, İngilizcesi ‘lily’ olan zambak çiçeğine bir atıf bulunuyor.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar