Connect with us

Dünya

Prens William yuhalandı… Jürgen Klopp’tan açıklama

Liverpool Teknik Direktörü Jurgen Klopp, İngiltere F.A. Cup finalinde İngiltere Milli Marşı’nı ve Prens William’ı ıslıklayan Liverpool taraftarlarına destek verdi. Klopp, “Bu durumda, esas sorulması gereken konu, protestonun nereden gerçekleştiği” dedi.

Published

on

İngiltere Premier Lig ekiplerinden Liverpool Teknik Direktörü Jürgen Klopp, FA Cup finalinde önce milli marşı (God Save The Queen -Tanrı Kraliçe’yi Korusun) ve ilahiyi, ardından sahneye çıkan Prens William’ı yuhalayan taraftarlar hakkında açıklamalarda bulundu.

Chelsea ve Liverpool arasında oynanan FA Cup finali öncesinde sahneye çıkan B Positive Choir adlı koro, Hristiyan ilahisi okudu. Koronun ilahisini yuhalayan Liverpool taraftarları, Prens William’ın adı anons edildikten sonra da protestoya devam etti.

Liverpool taraftarlarının yuhalamaları milli marş sırasında doruğa ulaşırken, bazı taraftarların alaylı hareketler yapması tepkilere neden oldu.

Liverpool’un Premier Lig’de oynayacağı maç öncesi basın toplantısı düzenleyen Teknik Direktör Jürgen Klopp, konu hakkında sorulan bir soruya yanıt verdi. Alman çalıştırıcı, Liverpool taraftarlarından ‘harikalar’ diyerek bahsederken, yuhalamalarının sebepsiz olamayacağını söyledi.

Klopp’un açıklaması şu şekilde:

“ŞU SORUYU SORMAK EN İYİSİ…”

“Elbette bu konuda düşüncelerim var ama bence bu durumlarda şu soruyu sormak en iyisi: Neden oluyor? Bir sebep olmasa yapmazlardı. Bunun nedenini anlayacak kadar uzun süredir burada değilim. Bunun kesinlikle tarihsel bir geçmişi var ve muhtemelen benim cevaplayabileceğimden çok daha iyi cevap verebilirsiniz. Taraftarlarımızın çoğu harika insanlar. Gerçekten akıllılar ve nedensiz yapmadıklarını düşünüyorum.”

I News gazetesine konuşan İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın sözcüsü ise konuya ilişkin, “Jurgen Klopp’un buna destek vermesi doğru değil. Bu gerçek bir utanç” ifadelerini kullandı.

Avam Kamarası Başkanı Sir Lindsay Hoyle, şunları söyledi: “Bugün Wembley’de Prens William’ı yuhalayan hayranları tamamen kınıyorum. FA Cup finali, ülke olarak bir araya gelmemize vesile olmalı. Bir azınlığının tamamen utanç verici davranışlarıyla mahvolmamalı. Kraliçe’nin Platin Jübilesi döneminde bu, korkunç bir şey.”

YUHALAMALARIN SEBEBİ NE?

Milli marşı yuhalama geleneği Liverpool taraftarları için yeni değil. Taraftarların Thatcher’ın Muhafazakar hükümetini protesto ettikleri 1980’lere kadar uzandığı düşünülüyor.

Bu yuhalamalar, 97 kişinin trajik bir şekilde öldürüldüğü Hillsborough faciasında meydana gelen örtbasların bir sonucu olarak görülüyor.

 

 

 

Haber: Cumhuriyet

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar