Connect with us

İngiltere

Prense hediye edilen fosil Malta ve İngiltere arasında sorun oldu. Hediye geri istendi

İngiliz doğa belgeselcisi David Attenborough’nun, Prens William’ın yedi yaşındaki büyük oğlu Prens’e George’a hediye ettiği 23 milyon yıllık köpekbalığı dişini Malta geri istedi.

Published

on

By

Ünlü İngiliz doğa belgeselcisi David Attenborough’nun, Cambridge Dükü Prens William’ın yedi yaşındaki büyük oğlu Prens’e George’a hediye ettiği 23 milyon yıllık köpekbalığı dişi, Malta ile İngiltere arasında soruna neden oldu.

Malta, Attenborough’nun 1960’ların sonlarında ailesiyle bu ülkede tatil yaparken bulduğu fosilleşmiş dişi geri istedi. BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Malta Kültür Bakanı Jose Herrera, Times of Malta gazetesine, dişin kültür miraslarının bir parçası olduğunu belirterek “Yerel bir müzede sergilenmeyi hak ediyor ve geri almak için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız” dedi.

Herrera, “Haklı olarak tarihi ve sanatsal eserlerimize çok önem veriyoruz. Ama doğal tarihimize bu özeni göstermiyoruz. Bu davranışın değişmesi çaba harcamaya kararlıyım” diye konuştu.

SARAY TALEBE HENÜZ YANIT VERMEDİ

Dişin Prens George’a, Attenborough’nun son belgesinin özel gösterimi için Cumartesi günü aileyi ziyareti sırasında verildiğini duyuran Kensington Sarayı, Maltalı bakanın talebiyle ilgili henüz açıklama yapmadı.

Dişin, 3,6 milyon yıl kadar önce nesli tükenen megalodon türü dev bir köpek balığına ait olduğu belirtiliyor. ‘Büyük Diş’ olarak da bilinen megalodonların büyüklükleri 16 metreye kadar çıkabiliyordu.

FossilEra.com sitesine göre, megalodon dişleri birçok yerde bulunabilen görece yaygın bir fosil türü. Yetişkin bir megalodon ve diğer köpekbalığı türlerinin yaşamları boyunca ya da büyürken binlerce dişinin döküldüğü belirtiliyor.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar