Connect with us

Sağlık

Prof. Dr. Ateş Kadıoğlu: Gençler cinsel sağlıklarını yitirmek istemiyorlarsa aşı olmak zorundalar

Türk Androloji Derneği Onursal Başkanı Prof. Dr. Ateş Kadıoğlu, JAMA’nın Covid-19 aşıları ile sperm kalitesi arasındaki ilişkiyi incelediği araştırmanın sonuçlarını değerlendirdi. Araştırmanın gösterdiği sonuçlar üzerine sperm kalitesini etkileyen esas şeyin aşı değil Covid-19’un kendisi olduğunu söyleyen Prof. Kadıoğlu, gençlere de aşı olmaları çağrısında bulundu.

Published

on

Prof. Dr. Ateş Kadıoğlu tarafından yapılan açıklamalarda, çalışmanın aşı ile üreme sistemi arasında bir bağlantı olmadığının ispatlandığı dile getirildi. Hatta yapılan araştırmaya göre aşının sperm hareketliliğini artırdığını ifade eden bilim insanı, esas meselenin Covid-19’a yakalanmanın üreme sistemine olan etkisi olduğunu belirtti.

mRNA aşıları değil, Covid-19 üremeyi etkiliyor

Koronavirüsün hem akciğer hem de erkek üreme sisteminde yoğun olarak bulunan ACE2 isimli reseptörleri çok sevdiğini söyleyen Ateş Kadıoğlu, Covid-19’a yakalanan erkeklerin ürettiği sperm sayısının yarı yarıya düştüğünü ifade ediyor. Ayrıca bu hastalığın hormonları da etkilediğini belirten bilim insanı, COVID-19’un belirtilerinden olan yüksek ateşin de testisleri etkilediğini ve sperm kalitesinde bozulmaya yol açtığının altını çiziyor.

Covid-19 hastalığının her yaştan insanı etkilediğini söyleyen Prof. Dr. Ateş Kadıoğlu, bu durumun en çok gençleri etkileyeceğini söylüyor. ACE 2 reseptörlerinin gençlerde çok daha fazla olduğundan bahseden bilim insanı, hastalığın ağır atlatılması durumunda bu etkilerin çoğalacağını, haliyle üreme sisteminin daha çok etkileneceğini belirtiyor. Ateş Kadıoğlu’na göre özellikle de gençler, cinsel sağlıklarını yitirmemek istiyorlarsa aşı yaptırmalılar.

Prof. Dr. Ateş Kadıoğlu, JAMA isimli kurum tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarına güvenmeyen kişiler için de başka bir araştırmadan bahsetti. Bu bağlamda, İsrail’de de benzer bir çalışmanın başlatıldığını ifade eden bilim insanı, araştırmanın ön sonuçlarına göre mRNA aşılarının sperm sayısını artırdığını belirtiyor. Araştırmanın henüz bir dergide yayımlanmadığını söyleyen Kadıoğlu, bu gibi araştırmaların ortak sonuç vermesinin önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Ancak Prof. Dr. Ateş Kadıoğlu’na göre birkaç araştırma, bu konuyla ilgili önemli olsa da yeterli değil. Araştırmaların hem kapsamının genişletilmesinin hem de uzun süreli olmasının gerektiğini vurgulayan bilim insanı, bu konunun önümüzdeki yıllarda çok daha iyi bir şekilde anlaşılacağını belirtiyor.

Kaynak: Webtekno

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar