Connect with us

İngiltere

Rekor boyuttaki 30’ar kiloluk böbreklerini ameliyatla aldıracak

Warren Higgs’in böbrekleri orijinal boyutlarının 5 katına ulaştı ve dünyanın en ağır böbrekleri olabilir.

Published

on

Birleşik Krallık’ta bir kişi, normalin 5 katına ulaşan “rekor boyuttaki” böbreklerini aldırmaya hazırlanıyor.

Windsor’da yaşayan 54 yaşındaki Warren Higgs’in polikistik böbrek hastalığı (PKD) var ve kistleri o kadar bьyьdь ki Higgs’in diğer organlarını ezme riski yaratıyor.

En son tarama, sağ böbreğinin 49’a 28 santimetre boyutlarına ulaştığını gösterdi. Bu böbrekler ameliyatla alınınca muhtemelen şimdiye kadar çıkarılan en ağır böbrek olarak mevcut ünya rekorunu kıracağı anlamına geliyor.

Hindistan’da yapılan ameliyatla alınan şu anki rekora sahip böbrek 7,4 kilogram ağırlığındaydı. Higgs’in böbreklerinin her biriyse tahminen yaklaşık 30 kilo ağırlığında.

BBC’ye konuşan Higgs, yeni bir dünya rekoru kırma ihtimali iзin bilhassa heyecan duymadığını söyledi.

“Gerçekten de deneyimlemek isteyeceğiniz bir rekor değil, inanın bana korkunç. PKD kelimenin tam anlamıyla tüm hayatımı elimden aldı.” dedi.

Higgs, böbreklerinin “ciğerlerini, midesini ve şimdi de kalbini ezdiğini” ekledi. Higgs hareket bile edemediğini şu sözlerle anlatıyor: “Korkunç çünkü hareket edemiyorum. Nefes alamıyorum. Hiç ama hiçbir şey yapamıyorsunuz.”

Ancak Higgs, gelecek ay böbrekleri alındıktan sonra onları saklamak istiyor. Higgs,“Böbreklerimi eve getirmek isterdim ama görünüşe bakılırsa bunu yapmamıza izin yok” dedi.

“Şöminemin üstüne asmak istiyorum”

Higgs, kalıtsal bir hastalık olan PKD’ye 35 yaşındayken yakalandı. Hastalık, 15 yıl önce vücudunun sağ tarafını felç eden bir inme geçirmesine neden oldu.

Onun adına kurulan GoFundMe sayfasına göre, o zamandan beri 6 felcin yanı sıra beynine ve kaburgalarına zarar veren iki kaza geçirdi.

Higgs’in sıklıkla kullandığı taksi hizmeti Windsor Cars ve hayır kurumu Driven Forward, hareket etmesine yardımcı olacak özel yapım yeni arkaya yatan tekerlekli sandalye için para toplamak üzere bu sayfayı hazırladı.

Operasyon Direktörü Mohammed Yaser, hastalığına rağmen Higgs’in “yüzünde gülümseme olmadan asla görülmediğini ve toplulukta etrafa pozitiflik yaymasıyla tanındığını” söyledi.

Yaser, “Warren her zaman topluluktaki diğer kişilere yardım etmenin yollarını buluyor ve her zaman önce başkalarını düşünüyor” diye ekledi.

The Independent’a konuşan Higgs, yeni bir tekerlekli sandalyenin kendisi için “hayatını geri almak” anlamına geleceğini belirtti.

Higgs, temmuz ortasındaki ameliyatından sonra yürümeyi tekrar öğrenmek zorunda kalacağını da belşirtti.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar