Connect with us

Dünya

Rishi Sunak, ‘kısa boyu liderler’ kulübünün son üyesi oldu

İngiltere’nin ilk beyaz olmayan başbakanı olan Hindistan asıllı Rishi Sunak’ın, Winston Churchill’in ardından ülkenin en kısa boylu erkek lideri olması ülke gündemine damga vurdu. İngiliz basını, Sunak’ın “Avrupalı kısa liderler kulübünün” son üyesi olduğunu yazdı.

Published

on

By

İngiltere’de başbakanlık koltuğunun yeni sahibi olan Rishi Sunak’ın “kısa boyu”, basının dikkatinden kaçmadı.

İngiltere’nin ilk beyaz olmayan başbakanı olan ve 730 milyon sterlinlik servetiyle “ülkenin en zengin başbakanı” olarak da anılan Hindistan asıllı Rishi Sunak’ın, 2. Dünya Savaşı döneminde başbakan olan Winston Churchill’in ardından ülkenin en kısa ikinci erkek lideri olduğu belirtildi. Daily Mail gazetesinin haberine göre, Sunak’ın boyu 1.70 civarında, Churchill’in boyuysa 1.67’ydi.

Daily Mail, Sunak’ın “Avrupalı kısa liderler kulübünün” son üyesi olduğuna dikkat çekti. Habere göre Rishi Sunak’ın yanı sıra Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya lideri Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy de ortalamanın altında boya sahip. Macron’un boyu 1.73, Scholz, Putin ve Zelenskiy’ninki ise 1.70’e yakın.

NAPOLYON KISA MIYDI?

Kısa boylu lider deyince akıllara gelen ilk isimlerden Napolyon Bonapart’ın boyu ise 168’di ve Fransız lider yaşadığı dönem için ortalama bir boya sahipti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın boyu 1.85.

ABD Başkanı Joe Biden’ın boyu 1.82, Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nunki 1.85. Hollanda Başbakanı Mark Rutte ise 1.93 boyla en uzun liderler arasında.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un da 1.58 ile en kısa liderler sıralamasında üst sıralarda yer alıyor.

‘JOHNSON, SUNAK’I SİNİRLENDİRMEK İÇİN UZUN BAKAN ALIYORDU’

Dün başbakanlık görevine getirilmesinin ardından Rishi Sunak’ın partililerle çektirdiği fotoğrafta parmaklarının ucuna yükselerek poz vermesi dikkat çekti. Sosyal medyada birçok kişi Sunak’ın kısa boyunun dikkatlerden kaçmayacak kadar belirgin olduğunu belirtti.

Geçen sene kendisi de 1.76 boyunda olan eski İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın pek de anlaşamadığı dönemin Maliye Bakanı Sunak’ı “sinir etmek” için kabineye uzun boylu isimleri aldığı haberleri de ses getirmişti.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar