Connect with us

Dünya

Rishi Sunak’ın serveti Kral Charles’ın servetinin iki katı!

İngiltere’nin beyaz olmayan ve Hint kökenli ilk başbakanı olan Rishi Sunak, 730 milyon sterlinlik servetiyle Kraliyet Ailesi’nden iki kat daha zengin.

Published

on

By

İngiltere’de Boris Johnson’ın başbakanlık yarışından çekilmesinin ardından, eski Maliye Bakanı Rishi Sunak yeni başbakan oldu.

42 yaşındaki Sunak, İngiltere Başbakanı Liz Truss’ın yerine geçerek, iki aydan kısa bir süre içinde göreve gelen üçüncü başbakan oldu.

‘HALKA UZAK’ BULUYORLAR

Eski bir risk fonu yöneticisi olan ve serveti nedeniyle bazı kesimlerin “halka uzak” bulduğu Sunak’ın başbakanlık koltuğuna oturduğunda, haftalardır siyasi krizi aşamayan İngiltere’nin mali itibarını geri kazandırmak için büyük bütçe kesintileri yapması bekleniyor.

Sunak daha önce bir seçim kampanyası sırasında binlerce dolarlık Prada ayakkabılarla seçmenin karşısına çıkmasıyla ilgili eleştirilere “Önemli olan değerlerdir. Giydiklerimin bir önemi yok” yanıtını vermişti.

Sky News’te yer alan habere göre Temmuz ayında maliye bakanlığı görevinden istifa ederek Johnson’ın düşüşünü hızlandıran Sunak,  İngiltere’nin beyaz olmayan ve Hint kökenli ilk başbakanı oldu.

‘BAŞBAKAN OLMAK İÇİN FAZLA ZENGİN’

Oxford Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Stanford Üniversitesi’nde eğitim alan ve Goldman Sachs’ta analist olarak çalışan Sunak, Hint milyarder N. R. Narayana Murthy’nin kızı Akshata Murthy ile evlendi.

İngiliz basınında son günlerde, 730 milyon sterlinlik servetiyle ülkenin en zengin isimleri arasında yer alan Sunak’ın “başbakan olmak için fazla zengin” olduğu yönündeki yorumlar dikkat çekiyor. Maliye Bakanı olduğu dönemde de markalı kıyafetleriyle birçok eleştiri alan ve gösterişli hayatı, lüks malikanesi ve arabalarıyla dikkat çeken Sunak, ülke tarihinde İngiliz Kraliyet Ailesi’nden daha zengin olan ilk başbakan oldu.

İngiltere Kralı 3. Charles ve eşi Camilla’nın serveti tahmini olarak 350 milyon sterlin civarında, yani Sunak ve eşi Akshata Murty’nin toplam servetinin yarısından az. İki çocuk sahibi çiftin 5 yatak odalı malikanesi 7 milyon sterlin değerinde.

İngiltere’de ekonomik kriz ve hayat pahalılığına tepkinin arttığı bir dönemde Sunak’ın başbakanlık koltuğuna oturmasının hükümete tepkileri artırabileceği belirtiliyor.

PRADA AYAKKABILARI TARTIŞMA YARATMIŞTI

Ana muhalefetteki İşçi Partisi, daha önce Sunak’ın “halkın sorunlarını ve geçim derdini anlayamayacak kadar zengin” olduğu yorumunda bulunmuştu. İşçi Partili milletvekili, servet içinde yaşayan Sunak için “Başka bir gezegende yaşıyor” demişti.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar