Connect with us

Dünya

Rusların yüzde 41’i Sibirya’da yeni kurulacak şehirlere taşınmaya hazır

Rusya’da faaliyet gösteren Otkritie Bankası’nın araştırmaları, ülkedeki vatandaşların neredeyse yarısının Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu tarafından inşa edilmesi önerilen yeni Sibirya şehirlerine taşınmaya hazır olduklarını gösterdi.

Published

on

By

Belirli koşullar oluşturulduğunda Sibirya’da oluşturulacak yeni şehirlere taşınmaya hazır olan katılımcıların yüzde 41 olarak kaydedildiği Otkritie Bank araştırmasında, ülke genelinde ankete katılanların yüzde 7’si ve bölge sakinlerinin yüzde 16’sı bunu yapmaya koşulsuz olarak hazır olduklarını açıkladı.

Aynı zamanda ankete katılanların yüzde 51’i yeni Sibirya şehirlerinde yaşamaya hazır olmadıklarını itiraf ederken, Rusların yeni şehirlere taşınmak istemelerinin en önemli nedeni, katılımcıların yüzde 29’u tarafından vurgulanan Sibirya’da iş garantileri ve yüksek maaş seviyeleri oldu.

Sibirya’ya yerleşmeye hazır olduğunu belirten Rusların yüzde 11’i rahat yaşam koşulları ve gelişmiş kentsel altyapı ile ilgilenirken, yüzde 12’si ise aylık maaşlarının şimdiki maaşından 3 kat daha fazla olması kaydıyla bölgedeki yeni şehirlere taşınmaya hazır olduğunu bildirdi.

Banka anketlerinde Sibirya şehirlerinde yaşamaya hazır olmayanların belirttiği nedenler arasında ise yüzde 44 ile soğuk iklim koşulları ve yüzde 31’le uygun olmayan çok uzak bir coğrafi konum olduğu kaydedilirken, Rusların yüzde 28’i ise ikamet ettiği yeri hiçbir farklı bölgeyle değiştirmek istemediğini açıkladı.

Sibirya’ya göç etmeyi istemeyen Rusların yüzde 20’si ise orada alacakları maaşın şimdiki maaşlarından daha yüksek olmayacağını düşündüğünü belirtti.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, ağustos ayında yaptığı açıklamada Sibirya’da bilimsel, endüstriyel ve ekonomik merkez olacak birkaç büyük şehir inşa etmeyi önermiş, bu girişim Krasnoyarsk Bölge Valisi Aleksandr Uss tarafından desteklenmişti.

Tuva ve Hakasya cumhuriyetlerinde 5 yeni şehir kurulmasını öneren Şoygu, tüm yeni şehirlerin farklı sanayi ekonomik özelliklere sahip olması gerektiğini belirtmişti.

Şoygu konu hakkında yaptığı açıklamada, kabul edilebilir yatırımlarla 2030’a kadar oldukça kısa bir sürede yüzbinlerce iş imkanı yaratılabileceğini belirterek, “Yeni işletmeler ve yeni modern endüstrilere yatırım yapılarak Rusya’da yeni şehirler kurulabilir” diye konuştu.

Bakan, Sibirya’nın Angara-Yenisey Bölgesi’nin geliştirilmesinin Birleşik Rusya programının ciddi projelerinden biri olması gerektiğini vurgularken, şehirleri oluşturan işletmelerin beş ve tercihen on yıllık bir ufka sahip olması için işletmelerin uzun vadeli sözleşmeler ve uygun kredilerle desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Birleşik Rusya Partisi temsilcileriyle düzenlenen toplantıda aynı zamanda bölgeler arası bilimsel ve endüstriyel kompleksler oluşturmak gerektiğini de sözlerine ekleyen Savunma Bakanı, birçok Rus bölgesinin yatırımlar için gerekli altyapıya sahip olduğunu ifade etti.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar