Connect with us

Dünya

Rusya: Hayvanları Covid’den koruyacak aşının ilk partisi üretildi

Rusya’nın tarım ve veterinerlik ürünleri denetçisi Rosselhoznadzor, hayvanları Covid-19’a yol açan korona virüsünden koruyacak aşının ilk partisinin üretildiğini duyurdu

Published

on

Rusya’da, Covid-19 hastalığına yol açan Sars-Cov-2 tipi korona virüsünden hayvanları koruyacak olan aşının birinci partisinin üretildiği belirtildi. Rusya’nın tarım ve veterinerlik ürünleri denetçisi Rosselhoznadzor, ‘Carnivac-Cov’ isimli aşının ilk partisinin 17 bin doz şeklinde üretildiğini kaydetti.

Üretilen bu birinci partideki aşıların ülkenin çeşitli bölgelerine tedarik edileceği aktarıldı. Rosselhoznadzor danışmanı Yuliya Melano, şu an için ayda 3 milyon doz aşı üretme kapasitesine sahip olduklarını söyledi, bunun talep doğrultusunda 5 milyon doza kadar yükseltilebileceğini de ekledi.

‘RUSYA DIŞINDA ONAYLANMASI İÇİN HAZIRLIKLAR SÜRÜYOR’

Melano, Almanya, Yunanistan, Polonya, Avusturya, Kazakistan, Tacikistan, Malezya, Tayland, Güney Kore, Lübnan, İran ve Arjantina’daki şirketlerin aşıyı satın almak istediklerini belirtti. Rosselhoznadzor danışmanı, “Yaklaşık 20 kuruluş, Carnivac-Cov aşısının onaylanması ve ülkelerine tedariki için görüşmelere hazır olduklarını iletti. Aşının, başta Avrupa Birliği (AB) olmak üzere ülke dışında onaylanması için gereken dosya hazırlanmakta ve aşının onay sürecinde kullanılacaktır” açıklamasını da yaptı.

‘TEHLİKEDEKİ TÜRLER KORUNABİLİR’

Carnivac-Cov isimli aşı, denemeleri esnasında köpekler, kediler, tilkiler ve vizonlarda korona virüsüne karşı antikor ürettiğinin belirlenmesinin ardından mart ayında Rusya’da tescil edilmişti. Daha önce Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yetkilileri, korona virüsünün insanlar ile hayvanlar arasında bulaşmasından endişe duyduklarını söylemişti. Rosselhoznadzor yetkilileriyse, Carnivac-Cov aşısının tehlikedeki hayvan türlerini koruyabileceğini ve virüs mutasyonlarının da önüne geçeceğine inandıklarını belirtiyor.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar