Connect with us

Dünya

Rusya Kovid-19 aşısının üretime başladı

Rusya Sağlık Bakanlığı, “Sputnik V” adlı Kovid-19 aşısının üretimine başlandığını duyurdu. Aşıyı ilk olarak Vladimir Putin duyurmuş ve kızına da yapıldığını söylemişti

Published

on

Rusya Sağlık Bakanlığı, N.F. Gamaleya Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsü tarafından geliştirilen “Sputnik V” adlı yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının üretimine başlandığını duyurdu.

Sputnik’in haberine göre Bakanlıktan yapılan açıklamada “N.F. Gamaleya Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Ulusal Araştırma Merkezi tarafından yeni tip koronavirüs enfeksiyonuna karşı geliştirilen aşının üretimine başlandı” denildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 11 Ağustos’ta aşının tescil edildiğini açıklamıştı. Putin, “Kızlarımdan biri aşıyı yaptırdı. Kendisinin bu bağlamda deneyde yer aldığını düşünüyorum” demişti.

Rusya Sağlık Bakanlığı, “Sputnik V” adı verilen aşının gerekli tüm testlerden geçtiğini ve virüse karşı bağışıklık geliştirdiğini açıklamıştı ancak dünya genelinde bunun doğru olmadığı kanısı hakim. Uzmanlarca yapılan değerlendirmelerde, henüz gerekli çalışmaların tamamlanmadığı belirtiliyor.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar