Connect with us

Dünya

Rusya’da savaşın sembolü haline gelen Z ne anlama geliyor?

Rusya’da savaş karşıtı eylemler yapılırken savaş yanlıları ise sembollerle Moskova’ya desteğini gösteriyor. Ukrayna’ya askeri operasyonları destekleyenlerin sembolü haline gelen Z harfine ilişkin farklı spekülasyonlar mevcut.

Published

on

Rus alfabesinde yer almayan bu harfin tercih edilmesiyle ilgili Rusya ordusunun “dost ateşini önlemek” için zırhlı araçlarında yer verdiği de öne sürülüyor.

The Guardian’da “Z neden Rusya için savaşın sembolü haline geldi” başlıklı bir yazıda, Rusya yönetimine destek verenler arasında gittikçe ilgi gören Z harfinin ‘gizem’i ile ilgili soruların olası yanıtlarına yer verildi. Yazıya göre, Z’nin potansiyel olarak Zapad (batı) veya Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’e soyadının ilk harfi üzerinden bir mesaj olarak yorumlanıyor. Ayrıca Z harfinin Za pobedu (zafer için) anlamına geldiği veya Nazilerin Svastika (gamalı haç) sembolüne karşı kullanıldığı da yine iddialar arasında.

Sosyal medya kullanıcıları arasında da ilgi gören Z harfi, Rus jimnastikçi Ivan Kuliak’ın Doha’daki Dünya Kupası etkinliğinde kullanmasıyla da ünlendi. Kuliak, altın madalya kazanan Ukraynalı Kovtun Illia’nın yanında dururken üzerinde Z harfi olduğu görüldü. Moskova’dan paylaşılan görüntülerde de bazı araçların üzerinde Z yer aldı.

Gazete Duvar

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar