Connect with us

Dünya

Rusya’dan Türkiye uçuşları hakkında açıklama geldi

Rusya Federal Turizm Ajansı Rosturizm’in Başkanı Zarina Doguzova, Türkiye’ye yapılan uçuşlara getirilen sınırlandırmayla ilgili açıklamada bulundu.

Published

on

St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu (SPIEF) kapsamında gazetecilere demeç veren Rosturizm Başkanı Zarina Doguzova, Covid-19 pandemisi nedeniyle Türkiye’ye yapılan uçuşlara getirilen sınırlandırmanın kaldırılmasını ve Türkiye’nin Rus turistlere açılmasını beklediklerini belirtti.

Doguzova, “En popüler dış turizm destinasyonlarından biri olan Türkiye’ye uçuşların kısıtlanması insanlar ve sektör için büyük sorunlar yaratıyor” dedi.

Tur operatörleri borçlu kaldı

“Buradaki temel sorun, uçuşlara kısıtlama getirilmeden önce, tur için paranın bir kısmı veya tamamını ödeyen insanlara tur operatörlerinin borçlu kalmasıdır” diyen Doguzova açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Bu durumu yakından izliyoruz ve yakın zamanda Türk meslektaşlarımızın karşılaştığı durumun düzeleceğini, uçuşların yeniden başlayacağını ve tur operatörlerinin turistlere karşı tüm yükümlülüklerini yerine getireceklerini umuyoruz.”

Doguzova ayrıca, tur operatörlerinin turistlere olan borcunun geçen yıldan bu yana 6 kat azaldığını, 44 milyar rubleden 7 milyar rubleye düştüğünü vurguladı.

Rusya, Covid-19 salgınından korunmak için alınan tedbirler kapsamında 15 Nisan’dan itibaren Türkiye ve Tanzanya ile uçuşları askıya almıştı.

Koronavirüsle Mücadele Merkezi mayıs ayı sonunda yaptığı açıklamada, Türkiye’ye yapılan uçuşlarda sınırlandırmanın 21 Haziran’a kadar uzatıldığını duyurmuştu.

Kaynak: Sputnik Türkçe

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar