Connect with us

Sağlık

Sağlığınız için her gün temizlemeniz gereken 10 şey

sahip olduğunuz temizlik düzenine bakmadan sağlığınız için bazı eşya ve yerleri her gün temizleyip hijyenik hale getirmek zorundasınız! İşte ne olursa olsun her gün temizlemeniz gereken 10 eşya ve yer…

Published

on

1-Yüzükler 
Her gün aksesuar olarak taktığınız bir yüzüğünüz veya bir alyansınız varsa dikkat! Parmağınızdan hiç çıkarmadığınız bu yüzüklerin temizliğini günlük rutininize ekleyin. Yapılan araştırmalar, yüzük takan kişilerin takmayanlara göre ellerinde daha fazla bakteri bulunduğunu ortaya koydu.

2-Duş başlığı 
Duş başlığınızdaki sabit su akışı, başlığınızın kendi kendini temizlediği anlamına gelmez. Eğer periyodik olarak duş başlığını temizlemezseniz içinde bakteriler üreyebilir ve bunları soluduğunuzda akciğer enfeksiyonuna yakalanma riskiniz artar.

3-Direksiyon 
Otomobilin içerisindeki birçok nokta büyük ve zararlı bir bakteri kaynağıdır. Arabanızı her gün temizlemek istemeyebilirsiniz ancak en azından ellerinizin sürekli değdiği direksiyonunuzu dokunmadan önce güzelce silerek pek çok mikrobu öldürebilirsiniz.

4-Kapı kolları 
Her gün dışarıdan eve geldiğimizde kirli ellerimizle dokunduğumuz ilk yer neresi? Tabii ki kapı kolları! İyi temizlenmeyen kapı kolları, sağlığımızı etkileyebilecek yüzlerce mikroorganizma barındırabilir. Corona virüs bulaşından korunmak için de bu rutini atlamadan gerçekleştirin.

5-Klavye 
Her gün kullandığımız bilgisayarlar artık hayatımızın değişmez bir parçası. Peki, her gün dokunduğunuz klavyenizi ne sıklıkla temizliyorsunuz? Klavye, çok sık dokunulduğu için çeşitli bakteri türlerinin kaynağıdır. Antibakteriyel ıslak mendiller ile yapacağınız basit bir temizlik bile sizi mikroplardan koruyabilir.

6-Uzaktan kumanda 
Her gün dokunduğumuz bir diğer eşya da uzaktan kumanda. Araştırmacılar temizlenmeyen kumandaların maya, küf ve bakteri yuvası olduğunu belirtiyor. Bu nedenle günün sonunda birkaç dakikanızı mutlaka kumandanızı temizlemek için ayırmaya çalışın.

7-Lamba anahtarı 
Ev temizliği yaparken lamba anahtarları genellikle akla gelmez ancak mikropların ve bakterilerin saklanmayı en sevdikleri yerlerdir. Bunu kanıtlamak için yapılan araştırmalar, otel odasındaki en kirli yerin, burası olduğunu ortaya koydu.

8-Banyo lavabosu 
Ellerimizi yıkarken ve dişlerimizi fırçalarken günde birden fazla kez kullandığımız lavaboların sürekli kirlenmesi hiç şaşırtıcı değil! 50 binden fazla bakteri barındıran lavabonuzu antibakteriyel bir solüsyon ile günlük olarak temizleyerek bu bakteri kolonisini anında yok edebilirsiniz.

9-Diş fırçası 
Diş fırçalarımız her gün dişlerimizin arasına kaçan yiyecek parçacıklarını ve dişlerimizin yüzeyindeki plakları temizler. Bir de buna diş fırçamızı banyoda açıkta tutmak eklenince tablo, tahmin ettiğimizden daha da tehlikeli bir hal alabilir. Bu nedenle kılları birden fazla bakteriye yuva olabilen diş fırçalarını antibakteriyel bir gargara ile her gün temizlemek, sağlığımız açısından faydalı olacaktır.

10-Pencere önleri 
Polen, küf ve birçok kir parçacığı yatak odamızdaki pencere önüne yapışarak uyurken alerji ataklarına sebep olabilir. Her gün yatmadan önce yatak odanızdaki pencere önlerini silerek daha derin ve güzel bir uyku çekebilirsiniz

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar