Connect with us

Gündem

Sağlık Bakanlığı ‘PCR testi’ yapılacak yerleri açıkladı

Sağlık Bakanlığı 81 il sağlık müdürlüğüne, PCR testi uygulamalarıyla ilgili yazı gönderdi. Buna göre, yurt dışına çıkıp gelen yolcular, PCR testini artık hava limanları ve hastaneler dışında o işletmelerde de yaptırabilecek.

Published

on

By

Sağlık Bakanlığı’ndan 81 ilin sağlık müdürlüklerine PCR testleriyle ilgili gönderilen yazıda şöyle denildi: “Bu kapsamda yurt dışına çıkan/gelen yolculardan istenilen PCR testlerinin yoğunluk oluşturmaması için numune alma işleminin İl Sağlık Müdürlüklerine bildirmek koşulu ile anlaşma yaptıkları otellerde de yapılabileceği bildirildi”

Covid-19 teşhisi için yapılan PCR testi nedir?

Covid-19 teşhisi için yapılan PCR testi nedir? Hangi havalimanlarında yaptırılabilir?

Koronavirüs teşhisi için yapılan PCR testi, yurt dışına gidiş gelişlerde bazı ülkelerde zorunluluk haline geldi. Testin nasıl ve hangi havalimanlarında yapıldığı da yolcuların merak konusu oldu.

İngilizce “Polymerase chain reaction”ın kısaltılması olan PCR’ın Türkçe açılımı ise Polimeraz zincir reaksiyonu. Bu yöntemle, bir kişiden çok az miktarda alınan deoksiribo nükleik asit (DNA) örneği uygun koşullarda çoğaltılarak incelenir. Adli tıptan biyoteknolojiye, babalık testine kadar geniş bir alanda kullanılan PCR testi, virüslerin genetiğini tespit etmede de sıkça kullanılan bir metot.

Burun ve boğazdan kulak pamuğuna benzer bir çubukla alınan numuneler, özel bir sıvı içerisine yerleştirilir. Daha sonra bu örnekler laboratuvar ortamında incelenir.

En erken 3 saat içinde sonuç veren testin güvenilirliği tartışma konusu. Pozitif olan test sonuçları neredeyse kesin iken, uzmanlar negatif çıkan sonuçlarda hata payının yüzde 30 olduğunu hatırlatıyor.

PCR testi fiyatı ne kadar? PCR testi fiyat 2020

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar