Connect with us

Dünya

Sağlık çalışanlarına İngiltere’de vize müjdesi

Ankara Anlaşması bittikten sonra İngiltere’ye yerleşmek çok zorlaştı. Sağlık ve Bakım Çalışanı vizesi Türkiye’de yaşayan sağlıkçılar için büyük bir fırsat oluşturuyor… Doktor, hemşire, bakıcı, dişçi, teknisyen ve terapist gibi tıp uzmanları İngiltere’ye kolayca yerleşebiliyor…

Published

on

Ankara Anlaşması bittikten sonra İngiltere’ye yerleşmek çok zorlaştı. Yeni vize türleri elbette var ancak artık İngiltere’de çalışmak için nitelikli meslek bilgisi şart.

Tam da bu noktada sağlık çalışanları için büyük bir fırsat doğdu… İngiltere’de sağlık sektöründe ciddi bir açık var ve nitelikli eleman açığını kapamak için bu vize türü Türkiye’de yaşayan sağlıkçılar için büyük bir fırsat oluşturuyor…

Sağlık ve Bakım Çalışanı vizesi, doktor, hemşire, bakıcı, dişçi, teknisyen ve terapist gibi tıp uzmanlarının Birleşik Krallık’a gelmelerine ve kalmalarına izin verir. Eşinizi ve çocuklarınızla birlikte gelebilir ya da sonradan getirebilirsiniz.

Sağlık ve Bakım Görevlisi vizesine hak kazanmak için bazı şartlar:

Nitelikli bir doktor, hemşire, sağlık uzmanı, terapist, teknisyen veya yetişkin sosyal bakım uzmanı olmak. İçişleri Bakanlığı tarafından onaylanmış bir Birleşik Krallık işvereni için çalışmak. Birleşik Krallık’ta size teklif edilen rol hakkında bilgi içeren işvereninizden bir ‘sponsorluk sertifikası’ almanız gerekiyor.

İngilizce seviyesi

İngilizce konuşabilmeli, okuyabilmeli, yazabilmeli ve anlayabilmelisiniz. Başvurduğunuzda genellikle İngilizce bilginizi kanıtlamanız gerekir. (B1 seviye).

Ne kadar kalabilirsiniz?

Birleşik Krallık’ta daha uzun kalmak istiyorsanız uygunluk gereksinimlerini karşıladığınız sürece vizenizi istediğiniz kadar uzatmak için başvurabilirsiniz. 5 yıl sonra, Birleşik Krallık’ta kalıcı olarak yerleşmek için başvurabilirsiniz. Bu size burada istediğiniz kadar yaşama, çalışma ve eğitim görme ve uygunsanız sosyal yardımlara başvurma hakkı verir. Serbest olduktan sonra yani ilk geldikten 6 sene sonra vatandaş olup British Pasaportuna başvurabilirsiniz.

Brexit sonrası milyondan fazla AB vatandaşı ülkesine geri döndü. Pandemi dönemi binlerce Britanyalı sağlık personeli de istifa etti. Sağlık sektöründe ciddi bir boşluk oluştu.

Birçok sektör senelik 20 bin sterlin üzeri ödeme yapıyor. Vize başvuru yaparken sadece 1 aylık geçinecek para göstermeniz yeterli. Sonrası iş yeri ödeyeceği için yüklü bir para göstermek zorunda değilsiniz.

Sağlık personeli tanıdığınız varsa bu yazıyı paylaşmanızı öneriyorum.

Mete Murat Metin
Londra Gündem Yayın Koordinatörü
İngiltere Vize Danışmanı

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar