Connect with us

Sağlık

Salgın baharda biter mi? Prof. Dr. Osman Müftüoğlu açıkladı

Ünlü profesör Osman Müftüoğlu bugünkü köşe yazısında merak edilen ‘Salgın baharda biter mi?’ sorusunu yanıtladı. Müftüoğlu, ‘Üzülerek söyleyeyim ne bu salgın bu baharda bitecek, ne de maskeler baharda havaya fırlatılıp önümüzdeki yaza maskesiz girilecek’ dedi.

Published

on

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’ndan dikkat çeken salgın yazısı! Hürriyet Gazetesi yazarı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu son dönemde sıkça gündeme gelen aşılama bitince salgın bitecek iddialarına dair bir yazı kaleme aldı.

‘Salgın baharda biter mi?’ sorusunu yanıtlayan Prof. Dr. Müftüoğlu, sadece aşılamayla salgının bitmeyeceğini dile getirerek, “Üzülerek söyleyeyim ne bu salgın bu baharda bitecek, ne de maskeler baharda havaya fırlatılıp önümüzdeki yaza maskesiz girilecek.” değerlendirmesinde bulundu.

İşte Prof. Dr. Müftüoğlu’nun bugünkü yazısının ilgili kısmı;

Salgın bahara biter mi?

Sanki o şarkıyı yaşıyor gibiyiz. O şarkıda olduğu gibi “Baharı bekleyen kumrular gibiyiz!”, “Ellerimiz havada, gözlerimiz yolda!” aşıyı bekliyoruz. Peki aşı gelince, aşılamalar bitince salgın da bitecek mi? Ahmet Hakan’ın coşkuyla dile getirdiği gibi hepimiz bir anda “Yaşasın, bu iş bitti” deyip maskelerimizi havaya fırlatabilecek miyiz? Üzülerek söyleyeyim ne bu salgın bu baharda bitecek, ne de maskeler baharda havaya fırlatılıp önümüzdeki yaza maskesiz girilecek. Peki o zaman bu aşı telaşının sebebi ne? Sebep net ve açık: Salgının kontrolünü sadece umutla beklediğimiz o aşılar başarabilecek. Anlatmak istediğim şey şu: Beklentilerimizi abartmayalım. “Aşı geldi, iş bitti” yanılgısına düşmeyelim. Bilelim ki aşılama programları her şey yolunda gittiği takdirde tabii ki hastalığı kontrol altına almış olacak. Ama yine bilelim ki pandeminin üstüne kalınca bir çarpı çizmek yıllar süren aşılama programlarıyla ancak başarılır. Özeti şudur: Aşı bilimi bize bir aşının herhangi bir bulaşıcı hastalığı tamamen kontrol altına almasının yıllarca sürebileceğini söylüyor. Evet, aşı bir umut. Evet, aşı bu salgını bahar aylarında bir parça kontrol altına alabilir. Ama unutmayalım ki aşılara rağmen bu iş ilkbahara bitmez, sonbahara bile neticeleneceği bence hâlâ kuşkulu. İşte bu nedenle bir süre daha “maske-mesafe-temizlik”üçlüsü hep gündemimizde olacak.

 

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar