Connect with us

Dünya

Salgın döneminde bir ilk! Covid-19 aşısının yan etkilerinden dolayı tazminat verildi

Danimarka’da 30 yaşındaki bir kadın, Covid-19 aşısının neden olduğu yan etkiler için tazminat alan ilk kişi olarak tarihe geçti.

Published

on

By

Danimarka Hasta Tazminat Kurulu (Patienterstatningen) tarafından Politiken gazetesine yapılan açıklamada, 30 yaşındaki bir kadının AstraZeneca aşısı olduktan sonra VITT olarak bilinen bir kan pıhtılaşması sorunu yaşadığı belirtildi.

Yönetim kurulu başkanı Karen-Inger Bast, kadına aşı yapıldıktan birkaç gün sonra şiddetli baş ağrıları yaşadığını ve ardından beyninde ve karaciğerinde kan pıhtıları tespit edildiğini söyledi.

Teşhisin ardından kan pıhtılaşması sorununun aşı ile ilgili olduğu iddiasının kurum tarafından onaylandığını belirten Bast, “Kadının hasta kayıtlarını okuduktan sonra hiç şüphe kalmadı” dedi.

‘Grip aşılarında da görüyoruz’

Bast, “Genellikle aşıdan kaynaklanan yan etkiler görüyoruz. Bunları grip ve çocuk hastalıklarına karşı aşılamalardan sonra da görüyoruz. Bu durum yan etkilerin denk geldiği bireyler için inanılmaz derecede talihsiz. Bu yüzden tazminatın mümkün olması oldukça faydalı” dedi.

Hasta tazminat kurulu şu anda koronavirüs aşılarının yan etkileriyle ilgili 158 hak talebini işleme alıyor. Bunlardan 115’i AstraZeneca aşısıyla ilgili iken, 38’i Pfizer ve 5’i Moderna ile bağlantılı.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar