Connect with us

Dünya

Salmonella virüsü nedir, ne demek? Kinder Salmonella hastalığı belirtileri neler?

İngiltere’de 60’tan fazla çocukta salmonella virüsü görülmesinin ardından yetkililer harekete geçti. İddialara göre Kinder sürpriz yumurtalarda salmonella virüsü tespit edilmesinin ardından ülkede bazı parti mallar geri çağrıldı. Peki, tam olarak salmonella virüsü nedir, salmonella hastalığı belirtileri neler?

Published

on

Dönem dönem farklı ülkelerde salgın olarak görülen salmonella bu kez İngiltere’de patlak verdi. 60’a yakın çocukta virüsün tespit edilmesinin ardından İngiltere Gıda Standartları Ajansı konuyla ilgili detayları araştırmaya başladı. İşte virüs hakkında bilinmesi gereken tüm detaylar…

SALMONELLA VİRÜSÜ NEDİR, NE DEMEK?
Salmonella bakterisi ‘Enterobacteriaceae’ familyasında yer alan, çubuk şeklinde bir bakteridir. Yaklaşık 2 bin alt tipi insanlarda hastalığa neden olur. Salmonella typhi (tifo) ve Salmonella paratyphi (paratifo) yalnızca insanlarda enterik ateş (tifo, paratifo) olarak adlandırılan ve zaman zaman salgınlarla seyredebilen hastalıklara neden olan türlerdir.

SALMONELLA HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELER?
Salmonella bakterisinin vücuda alınmasından yaklaşık 12-72 saat sonra ishal, ateş, bulantı, kusma ve karın krampları şeklinde hastalık belirtileri ortaya çıkar. Hastalık genellikle 4-7 gün sürer ve çoğu kişi tedavi olmadan iyileşir. Bazı kişilerde, ishal hastanın hastaneye yatmasını gerektirecek kadar şiddetli olabilir. Yaşlılar, bebekler ve bağışıklık sistemi yetersiz olan kişilerde hastalık daha ciddi seyreder.

SALMONELLA VİRÜSÜ NASIL BULAŞIR?
•             Kaynağı bilinmeyen, kontamine (bakteri bulaşmış olan) suların içilmesi ve kullanılması,

•             İnsan ve hayvan atıklarının uygun şekilde bertaraf edilmemesi ve bunların kaynak sularına karışması,

•             İçme ve kullanma sularının yeterince klorlanmaması nedeni ile bulaşabilir.

•             Salmonella taşıyan ve iyi pişirilmemiş et, yumurta, süt ve süt ürünleri gibi gıdalar,

•             Pastörize edilmemiş süt veya meyve suyu, peynir,

•             Kontamine (kirli) çiğ sebze ve meyve, baharat ve çerezler yoluyla da bulaşma olabilir.

•             Hasta kümes hayvanları ile temastan sonra,

•             Özellikle yılan, kaplumbağa, kertenkele gibi sürüngenler, kurbağalar, kuşlar ve civciv gibi evcil hayvanlar ile temastan sonra hijyen kurallarına uyulmaması halinde bulaşma olabilir.

•             Bakteri hasta insanlardan diğer insanlara da bulaşabilir.

CNNTürk

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar