Connect with us

Dünya

‘Sanal maymun’ almak için Lamborghini arabasını sattı

Bored Ape Yacht Club adı verilen ve yaklaşık 20 bin maymun portresinden oluşan NFT koleksiyonu, aralarında Justin Bieber’ın da olduğu dünyaca ünlü isimlerden rağbet görüyor.

Published

on

Bieber geçen hafta koleksiyondan bir NFT için 1,29 milyon dolar ödemişti.

iCrimax de koleksiyonun bir parçası olan Bored Ape #4306’yı 74 ETH’ye (yaklaşık 230 bin dolar) satın aldı.

Neredeyse üç milyon takipçisi olan popüler ismin bu işlem için Huracan Evo model otomobilini sattığı öğrenildi.

iCrimax, kendisini “bir NFT için Lambo’sunu satan ilk kişi” ilan etti.

Alman YouTuber, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, yeni NFT’sinin otomobilden daha kârlı bir yatırım olduğunu söyledi.

Otomotiv bilgi platformu Edmunds’a göre, 2021 model otomobilin fiyat etiketi 206 bin ve 261 bin dolar arasında değişiyor.

Bored Ape Yacht Club koleksiyonundaki parçaların ortalama taban fiyatı ise 83 ETH. Bu da şu anda yaklaşık 255 bin dolara denk geliyor.

Yeni yıldan hemen önce dünyaca ünlü rapçi Eminem de söz konusu koleksiyondan yaklaşık 400 bin dolarlık bir NFT satın almıştı.

Ünlü müzisyen satın alma işleminin ardından Twitter’daki profil fotoğrafına bu görseli koymuştu.

Bored Apes Yacht Club, bir yandan satış rekorları kırarken, koleksiyonun yaratıcılarının kimliği gizemini koruyordu.

Ancak kısa süre önce hacimli NFT koleksiyonunun arkasından iki Floridalı adam çıkmıştı. Greg Solano ve Wylie Aronow adlı iki adamın bu bilgiyi doğruladığı ifade edilmişti.

32 yaşındaki Solano, Gargamel takma adına sahip bir yazar ve editör olarak dikkat çekerken, 35 yaşındaki Aronow ise Gordon Goner takma adını kullanıyor.

NFT NEDİR?

Açılımıyla “non-fungible token”, Türkçede genellikle “değişimi mümkün olmayan para ya da çip” diye niteleniyor.

NFT’nin özgün ve biricik olması, taklit edilmesi ve kopyalanmasının önüne geçiyor. Bu nedenle dijital varlıkların ve sanat eserlerinin satışında sıklıkla kullanılıyor.

Twitter’daki bir paylaşım, bir sanat eseri ya da bir dijital oyundaki araç gereçler gibi çok farklı türden varlıkların NFT’si üretilip satışa sunulabiliyor.

Bunların sergilendiği ve açık artırmayla satılabildiği dijital pazarlar arasında OpenSea, Decentraland, Rarible ve Nifty Gateway gibi sanal platformlar yer alıyor.

Independent Türkçe, Milliyet

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar