Connect with us

Dünya

Sarah Everard cinayeti protestosu için binlerce kadın Parlamento Meydanı’nda toplandı

İngiltere’de bir polis tarafından öldürüldüğü ortaya çıkan Sarah Everard’ı anmak isteyen için yüzlerce kişi Londra’daki Parlamento Meydanı’nda bir araya geldi.

Published

on

By

BBC Muhabiri Dominic Casciani, hükümetten gelen “pandemi döneminde toplu etkinliklere katılmayın” çağrılarına rağmen çoğunluğu kadınlardan oluşan bir kitlenin meydanda buluştuğunu aktarıyor.
Bazı katılımcılar silah yasalarının değiştirilerek kadınların biber gazı taşımasına izin verilmesini talep ediyor. Kadınlar cinayetin yanı sıra, Cumartesi akşamı anma için Londra’nın güneyindeki Clapham mahallesinde bir araya gelenlere yönelik polis müdahalesini de protesto ediyor.
Everard’ın kaçırıldığı Clapham’da bugün de çok sayıda kişi onu anmak için, kaçırıldığı bölgede sokağa çiçekler bıraktı.

Anmaya katılan 29 yaşındaki oyuncu Verity Mullan-Wilkinson, pandemi nedeniyle sokaklar ıssızlaştığından beri geceleri sokakta yürürmenin daha fazla endişe verdiğini söyledi.
Bugün Parlamento’da konuyla ilgili yaşanan tartışmalarda, iktidardaki Muhafazakar Parti’den Charles Walker İçişleri Bakanı Priti Patel’i ve Parlamento’yu eleştirdi:
“Avam Kamarası protesto özgürlüğünü kriminalize etti. Polis yapmadı, biz yaptık bunu.”

Priti Patel, Walker’dan gelen “protesto özgürlüğünü derhal sağlama” çağrısına ise, pandemi koşulları nedeniyle yasakların sürdüğünü, Başbakan Boris Johnson’ın yol haritasında yasakların kaldırılmasının da olduğunu söyleyerek yanıt verdi. Öte yandan Londra Metropolitan Polis Teşkilatı Müdürü Cressida Dick, polisin cinayet kurbanı kadın Sarah Everard anısına yapılan 13 Mart’taki anma törenine müdahale etmesi nedeniyle yöneltilen eleştirilerin ardından, istifa etmeyi düşünmediğini söyledi.
Londra’daki anma töreninde, bir kadının yere yatırılıp kelepçelenmesi tepki çekmişti.
Cressida Dick, teşkilata liderlik etmeye “daha kararlı olduğunu” belirtti.

İçişleri Bakanı Priti Patel, polis güçlerinin Covid kısıtlamaları gerekçesiyle aldığı müdahale kararının bağımsız bir komisyonca incelenmesi kararı almıştı.

Hem Patel hem de Başbakan Boris Johnson’ın Dick’e destek oldukları söyleniyor.
Dick, müdahale kararının gözden geçirilmesi gerektiğini kabul ederken, polisin “gerçekten büyük kalabalığa” karşı tutumunu savundu.

Dick “Gördüğüm kadarıyla ekibim, doğru bir şekilde bunun kamu sağlığına önemli bir risk oluşturan yasadışı bir toplanma olduğunu düşündü. Operasyonda yer almayan herhangi birinin müdahalenin doğruluğu ya da yanlışlığı konusunda bir hükme varabileceğini düşünmüyorum” dedi.
Başbakan Johnson, ortaya çıkan görüntülerin “kendisinde derin bir kaygı yarattığını” söylerken, Dick’in “bu durumla nasıl başa çıkıldığı konusundaki bir değerlendirme yapılması taahhüdüne bağlı olduğunu” belirtti.
Johnson ayrıca, bugün “kadınların korunması ve sokakların güvenli kılınması için başka neler yapılacağının” ele alınacağı bir toplantıya başkanlık edeceğini vurguladı. Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan da bir soruşturma çağrısında bulunurken, polisin tavrını “kabul edilemez” diye niteledi.
Khan, Cressida Dick ve yardımcısı ile konuştuğunu ve “yaptıkları açıklamalardan tam anlamıyla tatmin olmadığını” vurguladı.
Sarah Everard, geçen hafta Londra’nın güneyindeki Clapham bölgesinde bir arkadaşını ziyaretinin ardından akşam saatlerinde eve yürüyerek dönerken kaybolmuştu. Everard’ın cansız bedeni günler sonra İngiltere’nin doğusundaki Kent bölgesindeki ormanlık alanda bulunmuştu.
Olayla ilgili olarak bir polis memuru gözaltına alındı. Gözaltında bulunan polis memuru Wayne Couzens’e zorla alıkoyma ve cinayet suçlamaları yöneltildi.

Arama çalışmaları sırasında polisin, Everard’ın son görüldüğü bölgede yaşayan kadınlara gece yalnız sokağa çıkmamalarını söylemesi tepki topladı. “Sokakları Geri İstiyoruz” (Reclaim These Streets) sloganı altında bir araya gelen bir grup kadın, Cumartesi akşamı için eylem çağrısı yaptı.

Polis, İngiltere’de Covid-19 pandemisi nedeniyle geçerli olan kurallar çerçevesinde eyleme katılanlara işlem yapılabileceğini söyledi. Bunun üzerine eylemi düzenleyenler, toplanma çağrısını geri çekti ve herkese kapısının önünde mum yakma çağrısı yaptı.
Ancak buna rağmen yüzlerce kadın Clapham Common bölgesinde toplandı ve polis de kalabalığı dağıtmak için güç kullanarak müdahale etti. Gözaltı sırasında bazı kadınların kelepçelendiği ve yerlerde sürüklendiği görüldü.

Sokakları Geri İstiyoruz grubu yaptığı açıklamada, polisin müdahalesinin kendilerini “derinden üzdüğünü ve öfkelendirdiğini” belirterek, Londra polisine “erkek şiddetine karşı yapılan bir eylemde kadınlara fiziksel şiddet uyguladıkları” eleştirisi yöneltti.

 

Kaynak: BBC

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar