Connect with us

Dünya

Sarah’ı anma etkinliğinde polis tarafından tutuklanan kadın konuştu!

Published

on

By

İngiltere’de bir polis memuru tarafından öldürüldüğü iddia edilen ve polisin tutuklanmasıyla soruşturma başlatılan cinayet olayının yankıları sürüyor.  33 yaşında vahşi bir cinayete kurban giden Sarah Everard’ı anmak için büyük bir kalabalık geçtiğimiz akşam genç kadını anmak için toplandı. Ancak polis koronavirüs önlemlerini bahane ederek kalabalığa sert müdahale etti. Bir araya gelen kadınlar arasında bulunan Patsy Stevenson polis memurları tarafından sert bir şekilde yere yatırılıp tutuklandı. Tüm gazetelerin manşetinde genç kadını polisin sert bir müdahalesiyle gözaltına alınması vardı.

Stevenson’un polis tarafından zaptedildiği bir görüntü, sosyal medyada binlerce kez paylaşıldı ve polislere ve Metropolitan polis teşkilatı baş komiseri Dame Cressida Rose istifa etmesi için tepkiler çoğaldı. Başbakan Boris Johnson, olaydaki görüntülerle ilgili “derinden endişeli” olduğunu söyledi. Ancak sonrasında polis şefinin yanında olduğunu açıkladı.

Londra Üniversitesi, Royal Holloway’de fizik öğrencisi olan Stevenson, televizyonda yayınlanan ilk röportajında, “benim boyum 157 cm ve kilom da yok. Orda durmaktan başka bir suçum yokken neden bu kadar sert bir şekilde yere itildiğini hâlâ bilmiyorum. Tutuklandıktan sonra isim ve adresimi alıp ceza kestiler ve beni bıraktılar” dedi.

Covid kuralları gereği protestolara izin verilmiyor. Bir polisin bir kadını öldürdüğü, (şu an için mahkeme kararı olmadığı için iddia ediliyor demek zorundayız) mahkeme kararı da olmasa sonucunda bir kadın öldürüldüğü bir olayda insanlar bu talihsiz kadını anmak için bir araya gelmesi çok normal bir durum değil mi? Britanya’da her sene ortalama 150 kadın ev içi şiddet sonucu öldürülüyor.

Polisin kalabalık arasından birkaç kadını yere yatırıp kelepçelemesine gerek yoktu. Binlerce insan var ve sadece 4 tanesi mi suç işlemiş oldu? Normal bir iletişimle insanların isim ve adresleri alınabilir. Vermezlerse tutuklamak için yere yatırmaya gerek yok. Ben 7 sene İngiltere’de polis memuru olarak çalıştım. Birine kelepçe takmak için kişinin tehlike yaratacak bir durumda olması gerekiyor. Polis “kaçabilirdi yada benden daha uzun boyluydu benim ve onun güvenliği için kelepçe taktım” da diyebilir. Sorun çıkarmayan 157 santim boyunda bir kadını yere yatırmaya ve kelepçelemek için 3 polise gerek var mı sizce?

Tutuklama ve kelepçe takmak için polislere 6 ayda bir teknik eğitimler veriliyor. Zanlının ilk önce ikna edilmesi gerekiyor. İkna olmadıysa ayakta elleri önde kelepçelenmesi gerekiyor. Genelde ciddi suçlular, ve kavga etmiş kişiler elleri arkada tutuklanır.

Ortalama 500 kişi tutukladım ve yere yatırıp tutukladığım insan sayısı 5’den azdır. Onlar da kavga sırasında ayırdığım yada uyuşturucu etkisinde olup ciddi tehlike yaratan kişilerdi. Son dönemlerde protestolarda tutuklanan insanlar yere yatırtıldığını görüyoruz. İngiliz Polisleri boş zamanlarında Amerikan filmleri yada haberleri mi seyrediyorlar yada böyle bir emir mi geldi bilmiyorum ama 2012 yılında teşkilattan ayrılana kadar böyle bir durum yoktu.

Kadın ölümleri konusunda Cuma akşamı IMECE Kadın Merkezi’nden Şenay Dur ile  yaşananları yayın Yönetmenimiz Taner Bildik canlı yayında konuşacak. Son dönemlerde çıkan ve kadınları korumaya yönelik kanunları, pandemi döneminde artan ev içi şiddet olayları ve neler yapılabilir konulu yayınımızı Londra Gündem’in sosyal medya platformları youtube, Facebook ve Twetter hesaplarından izleyebilir  ve yayın sırasında sorularınızı sorabilirsiniz.

Mete Murat Metin

https://www.facebook.com/metemuratmetin

Youtube kanalımızı takip etmeniz için link:

https://www.youtube.com/channel/UCfyvU24gppbG91lSeBhpgqw

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar