Connect with us

Magazin

Şarkıcı Murda’ya uyuşturucu davasında 4 yıl 2 ay hapis

Şarkılarında uyuşturucu kullanımını özendirdiği iddiasıyla “Uyuşturucu madde kullandırmaya özendirmek” suçundan 10 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Murda lakaplı şarkıcı Mehmet Önder Doğan, 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı. Şarkıcının avukatı karara itiraz edeceklerini belirtti.

Published

on

Hollandalı şarkıcı Murda, geçtiğimiz Ekim ayında Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan yurda giriş yaptıktan sonra hakkındaki yakalama kararı uyarınca gözaltına alınmıştı.

10 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan ünlü şarkıcı, 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.

İstanbul 53. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen 3’üncü celseye, Mehmet Önder Doğan katılmazken avukatı hazır bulundu.

Duruşma savcısı esas hakkındaki görüşünde, sanığın iddianamedeki şarkının kendisine ait olduğunu kabul ettiği, Duman, Pahalı ve Eh Baba isimli şarkılarında esrar içmeye özendirici sözlerin bulunduğu anlatıldı.

Sanık Doğan’ın YouTube kanalının yüksek takipçili olduğu, kliplerinin yüksek izlenme ve beğeni rakamları gözetildiğinde, sanığın çok sayıda insana ulaşarak uyuşturucu madde kullanmaya alenen özendirildiğinin sabit olduğunu belirterek, ‘Uyuşturucu madde kullandırmaya özendirmek’ suçundan 6 yıl 2 aydan 17 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

AVUKATI BERAATİNİ İSTEDİ

Doğan’ın avukatı Ümit Gürkal Egemen de mütalaaya katılmadıklarını belirterek, “Müvekkilimin iki tane Duman isimli şarkısı var. İddianamedeki Duman şarkısı YouTube’da yayınlanmadı. Kendi kanalından da kaldırıldı. Ancak paylaşıldığı dönemde kopyalanıp üçüncü kişiler tarafından yayınlanmasına teknik olarak engel olunamadı ve hiçbir konserinde bu şarkı seslendirilmedi. Söz konusu şarkı lisanslı bir şarkı değil. O tarihlerde ünlü olmadığından eş, dost çevresinde paylaştı. Müvekkilime atılı suçun yasal unsurları oluşmamıştır. Bu nedenle beraatine karar verilmesini talep ediyoruz” dedi.

İYİ HALLE CEZA 4 YIL 2 AY HAPSE İNDİRİLDİ

Mahkeme, sanığın sabit olan ‘Uyuşturucu madde kullanmaya alenen özendirme’ suçundan TCK’nin 190/2. maddesi uyarınca önce beş yıl hapis cezası verdi.

Sanık Doğan’ın yargılama sürecindeki davranışlarını dikkate alan mahkeme, takdiri indirim uygulayarak cezayı 4 yıl 2 ay hapis cezasına indirdi. Karara istinaf mahkemesinde itiraz edilebileceği de kararda belirtildi.

Murda savcılık ifadesinde, “İki tane ‘Duman’ isimli şarkım var. Türkiye’de söylediğim ‘Duman’ adlı şarkım, suçlamanın olduğu şarkım değil. ‘Pahalı’ ve ‘Eh Baba’ şarkıları da benim. Hollanda’da yetiştim. Oranın kültürüyle yetiştim. Orada bu maddelerin kullanımı serbest. O yüzden burada böyle olduğunu düşünmedim. Rap şarkıları sokak jargonuna yakın. Arada çok ince bir nüans var. Hiç kimseyi suça özendirmek maksadıyla söylenmiş değildir” demişti.

AVUKATI: İTİRAZLARIMIZ OLACAK

Duruşma çıkışında basın mensuplarının soruları üzerine Murda’nın avukatı, “Müvekkilimin burada kimseyi aleni bir şekilde herhangi bir kötü alışkanlığa, bunun adı ne olursa olsun özendirme, bunun iyi olduğunu göstermek gibi eylemi hiçbir zaman olmamıştır. Bir yorum farkının olduğunu düşünüyoruz. Kararı istinaf edeceğiz, itirazlarımız olacak. Üst mahkeme değerlendirdiği zaman sonucu göreceğiz” diye konuştu.

Egemen, “Müvekkilim Hollanda vatandaşı, Türk vatandaşı değil, burada ikametgahı yok. İfadesi alınıp yurt dışı çıkış yasağının kaldırılmasını talep etmiştik, talebimiz kabul gördü. Biraz önce de kendisiyle görüştüm. Yazın Türkiye’de konserleri var, adalete güvencemiz tamdır. Hukuki süreci takip edeceğiz” dedi.

Müvekkilinin iyi bir aile babası olduğunu belirten Egemen, “Herhangi bir şekilde kendisinin kötü bir alışkanlığı yok. Göz önünde bir insan, bütün gençlere ve topluma örnek olma gayreti içerisinde bir insan. Tabii ki şarkıların içerisinde bazı söylemler olabiliyor. Bu sadece benim müvekkilime ait olan bir şey değil. Bütün filmlerde dizilerde, bütün sanat eserlerinde bu ve bunun gibi şeyler oluyor. Hiçbir sanatçının insanları kötüye sevk etme niyetinin olduğunu inanmıyoruz, düşünmüyoruz ve onları tanıdığımız kadarıyla biliyoruz” şeklinde konuştu.

İDDİANAMEDE NE YAZIYOR?

Hollandalı şarkıcı Murda lakabıyla tanınan Mehmet Önder Doğan’ın ‘Duman’, ‘Pahalı’ ve ‘Eh Baba’ isimli şarkılarında yer alan bazı ifadelerin uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımını özendirdiği ileri sürülmüştü.

Doğan’ın Türk Ceza Kanunu’nun 190/2 maddesi uyarınca ‘Uyuşturucu madde kullandırmaya özendirmek’ suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapsi talep edilmişti. Şarkıcı Doğan, ara celsede duruşmaya çıkarak suçlamaları reddetmiş ve talebi üzerine hakkındaki yurt dışı yasağı kaldırılmıştı.

NTV

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar