Connect with us

Dünya

Sebebini Açıkladılar: Uğur Şahin ve Özlem Türeci, Yılın Atatürkçüsü Ödülünü Neden Reddetti?

BioNTech koronavirüs aşısını geliştiren Türk bilim insanları Uğur Şahin Ve Özlem Türeci, Atatürkçü Düşünce Derneği’nin kendilerine vermek istediği Yılın Atatürkçüsü ödülünü almaktan vazgeçti.

Published

on

By

Koronavirüs aşısı BioNTech’in kurucu ortakları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) tarafından verilen Yılın Atatürkçüsü ödülü için seçildi.

Şahin ve Türeci, bu ödülü almayı kabul etti ve bir yazı ile bunu derneğe bildirdi. İkili ayrıca, Türkiye’de ödülü kendileri adına alması için ismi de belirleyerek derneğe bildirdi.

Fakat 3 günlük bir sürenin ardından derneğe Almanya’dan bir yazı daha gönderildi.

Türeci ve Şahin, bu kez yazılarında ödülü kabul edemeyeceklerini ifade etti.

‘Sadece bilim kuruluşlarından ödül alabiliriz’

Ensonhaber’in ulaştığı bilgiye göre Türeci ve Şahin, kendilerinin bilim insanları olduklarını ve sadece bilim kuruluşları ve benzer derneklerden ödül kabul etmelerinin doğru olacağını belirtti.

Diğer yandan ADD, 2021 Yılı Yılın Atatürkçüsü Ödül Töreni’ni 1 Şubat’ta düzenlemişti.

10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İsmet İnönü’nün kızı Özden Toker ve çok sayıda davetlinin katıldığı tören, Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi’nde gerçekleştirilmişti.

Törende basın alanında Uğur Dündar, Edebiyat alanında Prof. Dr. Ataol Behramoğlu, Sağlık Alanında Prof. Dr. Ahmet Saltık ve Sanat alanında Müjdat Gezen “Yılın Atatürkçüsü” ödüllerinin sahipleri olmuştu.

 

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar