Connect with us

Sağlık

Şeker ve göz hastalığı olanlarda entübasyon riski 5 kat daha fazla

Diabetes Research and Clinical Practice dergisinde yayınlanan çalışma, ilk kez diyabetik retinopati ve Covid-19 ile ilişkili riski belirledi. Araştırmacılar, diyabet ve göz hastalığı olan kişilerin Covid-19 ile hastaneye kaldırıldıklarında entübasyon gerektirme riskinin beş kat arttığını ortaya çıkardı.

Published

on

Diabetes Research and Clinical Practice dergisinde yayınlanan çalışma, ilk kez diyabetik retinopati ve Covid-19 ile ilişkisi üzerine bir çalışma yayınladı.

İngiltere’deki King’s College London’da araştırmacılar, diyabet ve göz hastalığı olan kişilerin Covid-19 ile hastaneye kaldırıldıklarında entübasyon gerektirme riskinin beş kat arttığını ortaya çıkardı.

King’s College London’dan çalışmanın yazarı Antonella Corcillo, “Bu, diyabetli kişilerde retinopatinin şiddetli Covid-19 ile bağlantılı olduğu ilk kez ortaya koyuyor” dedi.

Corcillo, “Retinopati, kan damarlarındaki hasarın bir göstergesidir. Sonuçlarımız, kan damarlarında önceden oluşan hasarın, yoğun bakım tedavisi gerektiren daha şiddetli bir Covid-19 enfeksiyonu ile sonuçlanabileceğini gösteriyor” ifadelerini kullandı.

187 HASTANIN YÜZDE 36’SI

Çalışma 179 tanesi tip 2 diyabet, 8 tanesi tip 1 diyabet hastası olmak üzere 187 ağır semptomlu Covid-19 hastasıyla gerçekleştirilirken hastaların 67’sinde (yüzde 36) diyabetik retinopati olduğu tespit edildi.

Ağır semptomlu Covid-19 hastalığıyla hastaneye kaldırılan 187 hastanın yüzde 26’sı entübe edilirken ve bu hastaların yüzde 45’inde retinopati hastasıydı. Bu durum da retinopati hastalarının retinopati hastası olmayanlara göre beş kat daha fazla tehlikede olduğunu ortaya koydu.

Çalışmanın yazarı Janaka Karalliedde, “Retinopati gibi diyabetle ilişkili vasküler hastalığın varlığının, şiddetli Covid-19’da daha fazla savunmasızlığa ve solunum yetmezliğine yatkınlığa neden olabileceğini varsayıyoruz” ifadelerini kullandı.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar