Connect with us

Dünya

Sherlock Holmes artık kamuya ait

İngiliz yazar Sir Arthur Conan Doyle’un Sherlock Holmes öyküleri üzerindeki telif hakları, yeni yılla birlikte kaldırıldı.

Published

on

By

CNN’in haberine göre, Doyle toplamda 56 kısa hikâye ve dört romanında yer verdiği Sherlock Holmes karakterinin diğer yazarlar tarafından kullanılmasını istemiyordu.

Yazarın telif hakları kaldırılan kitapları arasında “The Case-Book of Sherlock Holmes”, “Wings” ve “Puttin’ On the Ritz” yer alıyor.

Bir sanat eseri kamu malı olması, eserin telif hakkına sahip hiç kimsenin olmadığı anlamına geliyor.  Yani isteyen herkes, telif ücreti ödemeden bu eserleri yayınlayabiliyor ve tüketebiliyor. Kamu malı olan kitapların, filmlerin ve sanat eserlerinin dağıtımı daha kolay oluyor.

Türkiye’de 5846 Numaralı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na göre yazarların fikri mülkleri, yazarın ölümünün ardından geçen 70 yılla birlikte sonlanıyor. Bu durum İngiltere ve Güney Amerika’nın çoğunda da aynı uygulamaya tabi tutuluyor. Yeni Zelanda ve birçok Asya ve Afrika ülkesi ise “ömür artı 50 yıl” uygulamasını izliyor. ABD’deki yasalarda ise 75 yıl ya da “ömür artı 50 yıl” gibi farklı kurallar geçerli olabiliyor. Ülkede bu yıl telif hakkı kaldırılan eserler 1927’de yayınlandı.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar