Connect with us

Sağlık

Sinovac’tan aşı açıklaması: Ölüm ve hastaneye yatmayı engelliyor

Çin firması Sinovac’ın geliştirdiği CoronaVac aşısının, Covid-19 kaynaklı hastaneye yatma ve ölümleri önlemede yüzde 100 etkili olduğu belirtildi. Firmadan yapılan açıklamada, aşının enfeksiyonu önlemedeki başarısının daha düşük olduğu kaydedildi.

Published

on

Çin firması Sinovac, Brezilya ve Türkiye’de yapılan ileri safha denemelerin CoronaVac aşısının Covid-19 kaynaklı hastaneye yatma ve ölümleri önlemede yüzde 100 etkili olduğuna işaret ettiğini duyurdu. 12 bin 396 bin kişinin katıldığı denemelerde, aşının enfeksiyonu önlemedeki başarısının daha düşük olduğu belirtildi.

ENFEKSİYONU ÖNLEME ORANI YÜZDE 50.65

CoronaVac aşısının tıbbi tedavi gerektiren vakaları önlemede etkisinin yüzde 83.7 olduğu, enfeksiyonların önüne geçmede ise etkinlik oranının yüzde 50.65 olduğu tespit edildi.

Türkiye, CoronaVac’ın ülke içinde 18-59 yaş arasındaki gönüllülerde yapılan Faz 3 denemelerinin ara sonuçlarına göre yüzde 91.25 oranında koruma sağladığını açıklamıştı. Brezilya’daki Faz 3 denemelerinde yüzde 50.38 oranında ‘genel koruma’ sağladığı kaydedilmişti. Sinovac’ın Brezilya’daki ortağı Butantan Enstitüsü’nden yapılan açıklamada, Brezilya’daki denemelerin salgının ağır seyrettiği bir dönemde yapıldığı, testlere sağlık çalışanları ve 60 yaş üzeri gönüllülerin de katıldığı, bu nedenle Faz 3 sonuçlarının diğer ülkelerde elde edilen sonuçlarla karşılaştırılamayacağı yorumu yapılmıştı.

ARA SONUÇLAR AÇIKLANDI: ’60 YAŞ ÜSTÜNDE GÜVENLİ’

CoronaVac’ın 60 yaş üstü kişilere uygulanmasına dair yapılan çalışmaların ara sonuçlarında aşının etkili olduğu kaydedildi. Saygın tıp dergisi The Lancet’te yayınlanan raporda, Faz 1 ve Faz 2 çalışmalarının tamamlandığı belirtildi ve aşı kullanımının 60 yaş üstü yetişkinlerde güvenli olduğuna işaret edildi.

EN YAYGIN BELİRTİLER AĞRI VE ATEŞ

422 kişinin katıldığı çalışmalarda, 60 yaş üstü yetişkinlerde gözlemlenen yan etkilerin hafif ve orta şiddette olduğu kaydedildi. En yaygın yan etkilerin, aşının yapıldığı bölgede ağrı (hastaların yüzde dokuzunda) ve yüksek ateş (hastaların yüzde üçünde) olduğu belirtildi. Rapora göre, yan etkilerin çoğu aşılamanın ardından ilk yedi güç içerisinde meydana geldi ve 48 saat içinde bu etkilerin kaybolduğu gözlemlendi.

Kaynak: Gazete Duvar

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar