Connect with us

Sağlık

Sivilce yapan 13 besin grubu

Kızartmalar, abur cuburlar, yağlı yiyecekler… Çikolatalar…. Cildimizin düşmanlarını tanıyın!

Published

on

By

Süt ürünleri

Ergenlik çağındaki gençler üzerinde yapılan çalışmalar, süt ürünü tüketimi ile sivilce arasında bağlantı olduğunu ortaya koyuyor. Sütün insülin seviyesini yükseltmesi, akne oluşumunun nedeni olarak açıklanıyor. İnek sütünün içerdiği aminoasitler, karaciğerin daha fazla IGF-1 üretmesine neden oluyor. IGF-1’in, sivilce oluşumuna neden olduğu vurgulanıyor. Süt ürünleri ile yetişkin aknesi arasındaki bağlantıyı ortaya çıkarmak adına halihazırda yürütülen çok sayıda araştırma mevcut.

İşlenmiş tahıllar ve şeker

Beslenme düzeninde işlenmiş karbonhidratlara çok fazla yer veren kişiler, sivilce problemi ile daha sık karşılaşıyor. İşlenmiş karbonhidratlar açısından zengin olan bazı gıdalar şu şekilde:

  • Ekmek, kraker, kahvaltı gevreği, beyaz unla yapılan tatlılar
  • Beyaz unla yapılan makarna
  • Beyaz pirinç ve pirinç bazlı noodle
  • Gazlı içecekler, şekerli içecekler
  • Mısır şurubu, akçaağaç şurubu, bal ve agave gibi sıvı tatlandırıcılar

Bu gıdaların sivilce yapan yiyecekler arasında olmasının nedeni, işlenmiş gıdaların kan şekeri ve insülin seviyelerini etkilemesiyle açıklanıyor. İşlenmiş karbonhidratlar hızla kana karışıp, kan şekerini ve insülin seviyesini yükseltiyor. İnsülin seviyesinin yükselmesi, cilt hücrelerinin daha hızlı büyümesine neden olan sebum üretimini artırıyor. Bu durum, cildin sivilce üretmesine yol açıyor.

Fast food

Batı stili kalorili, yağlı ve işlenmiş karbonhidratlı beslenme düzeni ile sivilce oluşumu arasında güçlü bir bağlantı bulunuyor. Hamburger, kızarmış tavuk, sosisli sandviç, patates kızartması ve kola gibi gıdalar, en çok sivilce yapan yiyecekler arasında bulunuyor. Eskişehir’de 2.300 Türk erkeği üzerinde yapılan bir araştırma, sık sık hamburger ve sosisli sandviç yemenin, ciltte akne gelişimini %24 oranında artırdığını ortaya koyuyor. Fast food ürünlerinin hormon düzeylerini akne gelişimini teşvik edecek şekilde değiştirmesi, araştırma sonuçlarının nedeni olarak vurgulanıyor.

Baharatlı ve acılı yiyecekler

Baharatlı ve acılı yiyecekler ciltteki kan akışını ve dolaşımını arttırır. Bu durum doğrudan sivilceye neden olmasa da, sivilce kızarıklıklarının daha belirgin görünmesine sebep olur.

Kızartmalar

Doymuş yağ tüketmek, vücutta sebum üretimini artırabiliyor. Sebum üretimi arttığında da cilt yağlanabiliyor, gözenekler genişleyebiliyor ve siyah noktalar ile sivilcelere davet çıkabiliyor. Bu yüzden yediğin yemeklerde doymuş yağ yerine zeytinyağını tercih edebilirsin. Özellikle kızartmalar, acı ve baharatlı yemekleri mümkün olduğunca azaltabilirsin.

Çikolata

Çikolata ve sivilce ilişkisi, 1920’li yıllardan beri araştırılıyor. Yakın zamanda yapılan bir çalışma, günde iki kez bitter çikolata yiyen kişilerin, sadece iki hafta içerisinde sivilce problemi yaşadığını ortaya koyuyor. Çikolatanın sivilceyi nasıl artırdığı kesin olarak bilinmemekle birlikte, çikolata yemenin bağışıklık sisteminde sivilceye yol açan bakterileri çoğalttığı vurgulanıyor. Bu alanda yapılan tüm araştırmalar, çikolata ile akne arasında bir bağlantı bulunduğunu destekliyor.

Omega-6 yağları açısından zengin gıdalar
Batı stili beslenme, yüksek miktarda omega-6 yağ asidi içeriyor. Bu yağ asitleri, enflamasyon ve akne seviyelerini artırıyor. Omega-6 açısından zengin mısır ve soya yağı ile omega-3 açısından zengin balık ve ceviz gibi gıdaların, sivilce riskini artırdığı ortaya konuluyor. Bu yağ asitlerinin yarattığı enflamasyon, sivilce oluşumunun en önemli nedeni olarak gösteriliyor.

Kahvaltılık gevrekler

Kahvaltının özellikle de bizim kültürümüzde insanı çok ama çok mutlu eden faktörler oluşturduğu bir gerçek. Ancak kahvaltıyı da kuralına göre yapmak şart. Birçok insan artık geçiştirici bir şekilde kahvaltı yapmaya çalışıyor. Hele ki mısır gevrekleri… Mısır gevrekleri genelde hazır gıda takviyelerinden oluştuğu için, üzerine bir de süt eklendiği zaman cildin dirençsiz kalmasına sebebiyet vermektedir. Aynı zamanda da haftada en az 5 gün boyunca bu tarz bir mısır gevreği tüketimi, insanın bağışıklık sistemine de doğrudan zarar verir. Bu sebepten dolayı da kahvaltı düzenine her zaman önem göstermenizi şart olarak görüyoruz. Bu tarz aşamalarda siz gerekli olan özeni gösterirseniz, elde edeceğiniz sonuçlara daha çabuk ulaşabilirsiniz.

Şekerli içecekler

Şekerli içeceklerden kaçının. Şekerin bağışıklık sistemini güçsüzleştiren etkisine ek olarak çeşitli şekerli içecekleri içtiğimizde, daha az su tüketir hale geliyoruz. Yeterli su içmek berrak, sağlıklı bir cilt bakımı için gereklidir.

Hazır meyve suları

Asitli içecekler gibi hazır meyve sularının da içerisinde gereğinden fazla tatlandırıcı ve renklendirici maddeler bulunmaktadır. Çünkü son dönemlerde meyve sularının hazır üretimlerinin de çok sağlıklı bir süreçten geçtiği söylenemez. Bir de şöyle bir durum var ki, her şeyin en doğalı en sağlıklısı olarak kabul görür. Bu sebepten dolayı da evinizde bizzat kendinizin hazırlayacağı meyve sularının tüketimine önem vermelisiniz. Özellikle de kış aylarında greyfurt ve portakal suları sizin cildinizin de nefes alıp vitamin kazanmasına vesile olacaktır. Bu tarz meyve sularını tüketmeniz, çok daha sağlıklı bir cilde sahip olmanızı destekleyecektir. Günde en az bir adet taze sıkılmış meyve suyunu tüketmenizi öneriyoruz.

Kuruyemişler

Kuruyemişlerin içerdiği yüksek miktarda omega-6 yağ asidi, cildin sivilce üretimini teşvik ediyor. Bu gıdaların vücutta neden olduğu enflamasyon, aknenin sebebi olarak gösteriliyor. Bununla birlikte, kuruyemişlerin içerdiği antioksidanlar, vitaminler ve mineraller nedeniyle, onları tam olarak beslenme düzenimizden çıkarmanız doğru değil. Bunun yerine en çok omega-6 yağ asidi içeren ceviz, çam fıstığı, badem ve Brezilya fındığını azaltmanız daha sağlıklı olacaktır.

Hayvansal gıdalar

Günümüzde hayvansal gıda endüstrisi, et üretimini artırmak adına yüksek miktarda büyüme hormonu kullanıyor. Et ürünleri tükettiğimizde sistemimize giren bu hormonlar, vücudumuzda da hormon dengesizliği yaşanmasına neden oluyor. Bu hormonal dengesizlikler, cildin sivilce üretmesine yol açıyor. Etlerin yanı sıra, süt ürünlerinin üretiminde de aynı yöntemler uygulanıyor. Bu durum, protein kaynaklarımızın sivilce yapan yiyecekler arasında yer almasına neden oluyor. Bu nedenle hayvansal gıda tüketiminde organik ürünlere yönelmek son derece önemlidir.

 

 

 

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar