Connect with us

Dünya

Siyaset yasağı getirilen Kaftancıoğlu görevini bırakacak mı?

Canan Kaftancıoğlu’nun, il başkanı olarak görev yaptığı için seçilme hakkı ile çok da ilgisi olmadığı ve görevini yapabileceği iddia edildi. İşte detaylar….

Published

on

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na, sosyal medya paylaşımları nedeniyle “kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret”ten verilen 1 yıl 6 ay 20 gün ile “Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak”tan verilen 1 yıl 8 ay hapis cezalarını kanunda öngörülen suç tiplerine uyduğu gerekçesiyle onadı. Kaftancıoğlu’na, “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan verilen 2 yıl 4 ay hapis cezası ise 1 yıl 9 ay olarak düzeltilerek onandı.

SİYASİ YASAK DA GETİRİLDİ

Kaftancıoğlu’na  4 yıl 11 ay hapis cezasının haricinde siyasi yasak da getirildi.

Kaftancığolu duruma ilişkin sosyal medya hesabı üzerinden “Biz iktidardaki kötülüğü gönderinceye kadar bu ülkede sadece Canan Kaftancıoğlu için değil, 84 milyon için hukuku ve hukukun  üstünlüğünü sağlayıncaya kadar her şekilde çalışmaya devam edeceğiz. Asla ve asla umudunuzu kaybetmeyin” ifadelerini içeren bir açıklama yaptı.

Konuyla ilgili Av. Celal Ülgen Cumhuriyet gazetesine yaptığı değerlendirmede Kaftancıoğlu’nun görevine devam edebileceğini söyledi. Hapis cezasının yanında siyasi yasak da getirildiği bilgisi üzerine konuşan Ülgen, Kaftancıoğlu ile yaptığı bir konuşmaya atıfta bulunarak Canan Kaftancıoğlu’nun, il başkanı olarak görev yaptığı için seçilme hakkı ile çok da ilgisi olmadığı ifade etti.

Kaftancıoğlu ile mahkeme kararının alınmasının ardından yaptığı bir görüşmeyi anlatan Ülgen, Kaftancıoğlu’nun o görüşmesinde söylediklerini aktardı.

Ülgen’in anlatımlarına göre Kaftancıoğlu şu açıklamayı yaptı:

“Ben örgütümle olduğum sürece hiçbir kısıntı yok. Bu yasak beni milletvekili yapmayabilir. Ama ben milletvekili olarak politika yapmak zorunda değilim. Örgütle bağım devam ettiği sürece, örgüt kademelerinde görev alma hakkım devam ettiği müddetçe hiç bir sorun olmaz benim için.”

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar