Connect with us

Gündem

Skandal! İngiltere’de kullanılmış Covid-19 test kitleri yanlışlıkla dağıtılmış

İngiltere’nin Birmingham kentinde kullanılmış Covid-19 test kitlerinin yanlışlıkla dağıtıldığı ortaya çıktı. Olay üzerine İngiltere Halk Sağlığı Direktörü özür diledi.

Published

on

By

Üniversite öğrencilerinin yoğun olarak yaşadığı Selly Oak semtinde Covid-19 belirtisi gösteren 25 öğrencinin kaldığı evin kapısına Birmingham Belediyesi’nin uygulaması gereğince Covid-19 testi bırakıldı.

Test kitlerinin içinde herhangi bir açıklayıcı bilgi bulunmaması üzerine şüphelenen bir öğrencinin durumu kapıdaki yetkililere bildirmesi üzerine hata anlaşıldı. Test kitlerini açan diğer öğrencilerin ise içindeki test tüpü ve çubukların kapalı torba içinde olması üzerine kullanıldığını tahmin ederek herhangi bir işlem yapmadıkları bildirildi.

Hemen farkedilen hatanın giderildiğini belirten Birmingham Belediyesi, çapraz bulaşmaya dair bir kanıt bulunamadığını kaydetti.

İngiltere Halk Sağlığı Direktrörü özür diledi

Olay üzerine kentin yerel radyosunda bir programa katılan İngiltere Halk Sağlığı Direktörü Dr Justin Varney hatadan dolayı özür diledi. Kullanılmış ve kullanılmamış kitlerin birbirinden kolayca ayırt edilebileceğini belirten Varney, uygulamada çalışan ekiplerin eğitimli olduğunu ve hatanın nereden kaynaklandığını anlamak üzere soruşturma yapıldığını bildirdi.

Birmingham Belediyesi’nin 10 Eylül’de başlattığı “bırak ve topla” uygulaması kapsamında bugüne kadar 11 binin üzerinde kit dağıtıldı. Belediyenin sosyal medya hesabından duyurduğu ücretsiz uygulama gönüllüler tarafından yürütülüyor. Kapıya bırakılan test kitleri bir saat sonra toplanarak analiz için hazırlanıyor.

Üniversiteliler suçlanıyor

İngiltere’nin yaşadığı ikinci dalgadan en fazla sorumlu tutulan kesimi üniversite öğrencileri oluşturuyor. Yaz ayları boyunca gençler arasında bulaşmaya devam eden virüs üniversitelerin açılmasıyla birlikte ülkenin başka kentlerinde vaka sayısını ciddi oranda arttırdı.

Artan vakalar nedeniyle cuma gününden itibaren tedbirleri sıkılaştırma kararı alan Kuzey İrlanda okulları kapatma kararı aldı, yemek ve konaklama sektörüne de yeni kısıtlamalar getirildi. Galler ise, İngiltere, İskoçya ve Kuzey İrlanda’da vaka sayısının yüksek olduğu kentlerden ülkeye seyahati yasakladı. Galler’deki seyahat yasayı cuma akşamından itibaren yürürlüğe girecek.

 

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar