Connect with us

Dünya

Şoför eltiler görenleri şaşırtıyor

Muğla Fethiye’de iki elti Buket Eryılmaz (29) ve Zehra Eryılmaz (28) eşlerine yardım için başladıkları şoförlüğü meslek edinerek, yolcu taşıma şoförü oldu.

Published

on

By

Buket (29) ile Zehra Eryılmaz (28) şoförlükle uğraşan iki kardeş ile dünyaevine girip Fethiye’de yaşamaya başladı. Bir süre ev hanımlığı yapan eltiler, Muğla’nın ilçeleri ve yakın illere sahibi oldukları üç midibüsle yolcu taşıyan eşleri çalıştıracak şoför bulmakta zorlanınca kolları sıvadı. Eşlerinin de desteğini alarak direksiyon başına geçen iki elti, çevrelerinden ve akrabalarından gelen olumsuz tepkilere aldırış etmeden meslekten vazgeçmedi.

Kısa sürede kendilerini geliştiren, profesyonellikleri ile mesleğin hakkını veren eltilerden Buket Eryılmaz, iller arası çalışan midibüsün, Zehra Eryılmaz ise Fethiye-Muğla arası çalışan midibüsün direksiyonuna geçti. Böylece, eşlerinin yaşadığı şoför bulma sıkıntısına da çere olan eltiler, usta şoförlükleri ile de yolcuların takdirini topluyor.

Eşiyle 7 yıl önce otobüste tanışan ve evlenen Buket Eryılmaz, eşinin teşvikiyle daha önce ehliyet aldığını ve şoförlük öncesi ev hanımı olduğunu söyledi.

Yaşanan şoför sıkıntısıyla işe başlama kararı aldıklarını anlatan Eryılmaz, “Eşim en büyük destekçim oldu. Bana ‘Neden yapamayacaksın ki yapabilirsin’ dedi. Onun desteğiyle başladım ve ilerlettim. Aracı kullanacağımı öğrenen çevrem ‘Yapamazsın, zayıfsın. Can taşıyorsun’ dedi. Çoğu şoför de başladıktan sonra ‘Nasıl dayanıyorsun? Biz yoruluyoruz’ diye tepki verdi” ifadesini kullandı.

Eryılmaz, midibüsle, Fethiye-Antalya, Denizli, Kaş, Kuşadası ve Isparta’ya gidip geldiğini dile getirdi.

Yolcuların kendisini ilk olarak muavin zannettiklerini ifade eden Eryılmaz, şunları söyledi:

“Şoför koltuğuna geçince şaşırıyorlar. Korkan oluyor. Binerken ‘Besmeleyle bindik’ diyen oluyor. İnerken de ‘Bizi şaşırttın’ diyorlar. Bunu günde birkaç kez duyuyorum. Aracın bagajından temizliğine tüm yükünü taşıyorum. Bazen otomobil sürmekten korkan kadınlar oluyor. Çok yapamayacağımı düşündüm ama azmin elinde hiçbir şey kurtulmuyor. Her zaman temkinli kullanıyorum. Çok rahat geldiklerini de yolculardan duyuyorum.”

“YOLCULAR TEDİRGİN BİNİP TEŞEKKÜR EDEREK İNİYOR”

Çevresi ve akrabalarının şoförlük yapmasını istemediğini dile getiren Zehra Eryılmaz da şöyle konuştu:

“Yolcular tedirgin binip teşekkür ederek iniyor. Şu anda Fethiye-Muğla arasında tek kadın sürücüyüm. Kadın sürücülerin çoğalmasını istiyorum. Yeri geliyor çok ağır valizleri bagaja koyuyoruz. Araç arıza yapıyor. Erkeklerin yaşadığı tüm zorlukları biz de yaşıyoruz.

“Erkeklerin yapabileceği işleri kadınların da yapabileceğini göstermemiz lazım. Eşim şoför sıkıntısı çekiyordu, o da rahatladı. Ev işlerine de eşim destek oluyor. Ben yoldaysam o ev işlerini hallediyor.” (AA)

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar