Connect with us

Magazin

Somer Şef: Dünya ilk 10’unda Türk mutfağının adı anılmaz

Dünyaca ünlü şef Somer Sivrioğlu,Türk mutfağının dünyada saygı gören bir mutfak olmadığını söyledi…

Published

on

Dünyaca ünlü şef Somer Sivrioğlu, Türk mutfağıyla ilgili ilginç değerlendirmeler yaptı. NeyseNe kanalının Loş Sohbet programına katılan Sivrioğlu, “Türk mutfağı dünyanın en iyi üç mutfağından biri” iddiasına karşı çıktı. Türk mutfağının dünyada saygı gören bir mutfak olmadığını ve bunun büyük oranda pazarlama eksiğinden kaynaklandığını söyledi.

“Bizim aşçılardan çıktı herhalde ‘Türk mutfağı dünyanın en iyi 3 mutfağından biridir. Ben şöyle soruyorum 1. kim? Ve sıralamayı kim yaptı? Yok böyle bir şey diyen Sivrioğlu “Peki saygı gören bir mutfak mı?” sorusuna ise “Dünyada hiç değil. Türk mutfağı ilk 10’da sayılmaz” yanıtını verdi.

‘MİLLİYETÇİLİK KAYNAKLI’
Somer Sivrioğlu şöyle devam etti: “Bu durumun nedeni yüzde 90 pazarlama eksikliği. Ama çok egosantrik bir yaklaşımımız var. Dünyada öğrenmediğim çok az mutfak kaldı. Hala öğreniyorum. Ama bir tek Türkiye’de ‘dünya mutfağı’ ve ‘Türk mutfağı’ diye iki mutfak var. Mesela bir şef ‘Ben dünya mutfağı çalışıyorum’ diyor. Ben de ‘Başka hangi mutfaklar var?’ diyorum. Bildiğim kadarıyla çok kısıtlı bir Mars mutfağı var.”

Sivrioğlu “Bu milliyetçiliğin şekillendirdiği bir şey galiba?” sorusunu ise şöyle cevapladı: “Kesinlikle. Türk mutfağı-dünya mutfağı yok öyle bir şey.”

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar