Connect with us

Dünya

Son dakika: Rusya, hava sahasını Almanya, Fransa, İtalya, İspanya ve 23 ülkeye daha kapattı

Ukrayna’ya saldıran Rusya’dan yaptırımlara misilleme geldi. Birçok ülke hava sahasını Rus uçaklarına kapatmıştı. Rusya da hava sahasını Almanya, Fransa, İtalya, İspanya ve 23 ülkeye daha kapattığını duyurdu.

Published

on

Batı ülkelerinin kendi hava sahalarını Rus uçaklarına kapatmasının ardından Rusya’dan bir misilleme geldi. Rusya’nın devlet havacılık kurumu Rosaviatsiya, 36 ülkeye uçuş gerçekleştirmesini yasakladı. Söz konusu 36 ülke içinde Avrupa ülkeleri ile Kanada’nın da yer aldığı belirtildi.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının ardından Rusya’ya yönelik çok sayıda yaptırım gündeme gelirken, Avrupa Birliği (AB), Ukrayna, Moldova, İngiltere, İzlanda, Kuzey Makedonya ve Kanada hava sahalarını Rusya’ya kapatmıştı.

Geçtiğimiz günlerde AB Komisyonu Başkanı Ursala von der Leyen, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Joseph Borrell ile düzenlediği ortak basın toplantısında alınan kararları açıklamıştı.

AB HAVA SAHASI TAMAMEN KAPATILDI

Von der Leyen, ” İlk olarak AB hava sahasını Rusya sahipliğindeki, Rusya’ya kayıtlı olan ve Rusya kontrolündeki hava araçlarına kapatıyoruz. Rus hava araçları, AB topraklarına iniş-kalkış yapamayacak, AB toprakları üzerinden bile uçamayacak ” diye konuşmuştu.

Posta

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar